Fasola szparagowa to pochodząca z Ameryki Południowej i Środkowej roślina strączkowa, która doskonale sprawdza się w kuchni jak dodatek do głównego dania oraz składnik sałatek, zapiekanek, dań z makaronu i zup. Wśród jej odmian wyróżniamy: żółtą, fioletową i zieloną fasolkę szparagową.
Polacy uwielbiają ją za smak i jej właściwości. Jest niskokaloryczna, reguluje poziom cukru w organizmie, wzmacnia kości, usprawnia pracę układu immunologicznego i sercowo-naczyniowego. Dzięki zawartości przeciwutleniaczy chroni nas przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i opóźnia proces starzenia się organizmu.
Pomaga również złagodzić objawy dolegliwości związanych z nerkami i pęcherzem moczowym. Poza tym regularne spożywanie fasolki szparagowej odgrywa ważną rolę w profilaktyce nowotworu piersi i szyjki macicy.
Pomimo szerokiej gamy prozdrowotnych walorów, jakie posiada fasolka, spożywanie tego warzywa w nieodpowiedni sposób może wpływać niekorzystnie na nasz organizm. Zdaniem lekarzy i dietetyków powinniśmy unikać jedzenia tego warzywa w formie surowej. Nieugotowana fasolka zawiera fazynę, która jest trująca - może zaburzać prawidłową pracę naszych jelit i wywoływać takie dolegliwości jak wymioty, nudności i bóle brzucha. Na szczęście ten trujący glikozyd zostaje zneutralizowany pod wpływem wysokiej temperatury. Żeby uniknąć problemów zdrowotnych, należy przez parę minut gotować fasolkę we wrzącej wodzie.
Zobacz także: Nowoczesny obiad? Fasolka szparagowa po francusku
Smak gotowanej fasolki warto wzbogacić odrobiną bazylii, czosnku, oregano, mięty, rozmarynu i oliwy z oliwek. W trosce o nasz zdrowie nie powinniśmy dodawać do niej tłustej zasmażki z bułki tartej, która zafunduje nam spora ilość pustych kalorii i przyczyni się do zbyt wysokiego stężenia cholesterolu w krwiobiegu. Zaburzona równowaga lipidowa we krwi zwiększa ryzyko rozwoju miażdżycy, zawału serca i udaru mózgu. Dodawanie soli do potraw z fasolki szparagowej również nie wyjdzie nam na zdrowie. Nadmiar sodu w codziennej diecie przyczynia się do rozwoju chorób układu krążenia i nowotworu żołądka.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.