Alkohol nie tylko niszczy wątrobę, ale również wpływa negatywnie na mózg, serce, nerki i trzustkę. Ponadto przyczynia się do gromadzenia tłuszczu trzewnego, który oblepia narządy wewnętrzne, zwiększając ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy.
Warto zwrócić uwagę, że spożywając piwo i kolorowe drinki, dostarczamy organizmowi mnóstwo pustych kalorii, a to skłania nas do sięgania po kaloryczne i tłuste przekąski.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Poważnym zagrożeniem dla zdrowia są także napoje gazowane i energetyki. Te produkty zawierają duże ilości cukru, który spożywany w nadmiarze może prowadzić do niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby (NAFLD).
Sok, wody owocowe, energetyki oraz niektóre izotoniki są źródłem znacznych ilości cukru, co niekorzystnie wpływa na naszą gospodarkę hormonalną, pracę układu pokarmowego i krążenia, a także podnosi poziom złego cholesterolu LDL oraz trójglicerydów we krwi.
Nie tylko słodkie napoje i energetyki. Dietetyk kliniczny zwraca uwagę
Z badań opublikowanych w "Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism" wynika, że żywność bogata w tłuszcze nasycone również niekorzystnie wpływa na wątrobę i trzustkę.
Do takich produktów zaliczane jest m.in. tłuste mleko – jedna szklanka zawiera 4,5 grama tłuszczów nasyconych, co stanowi 20% dziennego zapotrzebowania. Stąd też dietetycy zalecają, aby zamiast pełnotłustego mleka, wybierać jego chudą wersję lub napoje roślinne.
Takie mleko 3,2 proc., to tak naprawdę 50 proc. tłuszczu, bo 50 proc. energii pochodzi z tłuszczu. Więc przede wszystkim mleko pełnotłuste uderza w wątrobę, ale nie tylko ono – tłuste żółte sery, sery pleśniowe, topiony, śmietana i majonez także jej szkodzą - podkreśliła w rozmowie z WP abcZdrowie dietetyk kliniczny dr n. o zdr. Hanna Stolińska.
Pomimo ostrzeżeń Polacy nadal chętnie sięgają po mleko. Spożycie tego napoju w Polsce wzrasta niezmiennie od 15 lat.
Aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie wątroby i innych narządów oraz uniknąć problemów zdrowotnych, nie tylko powinniśmy unikać wymienionych produktów, ale również zadbać o odpowiednią ilość warzyw i owoców w diecie.
Ważne jest także regularne uprawianie aktywności fizycznej, zaprzestanie palenia, picie naparów ziołowych oraz odpowiednie nawodnienie.