Właściwości odżywcze oleju lnianego
Olej lniany zawiera wielonienasycone kwasy tłuszczowe, w tym kwas alfa-linolenowy (ALA) – omega-3 oraz kwas linolowy (LA) – omega-6. Olej lniany zawiera również witaminę E, magnez, potas i wapń.
Choć jest jednym z najzdrowszych olejów na świecie, to w przeciwieństwie do nasion lnu nie zawiera błonnika, białka ani lignanów.
Kwasy omega-3 i omega-6.
Kwas alfa-linolenowy (ALA): ALA to omega-3 kwas tłuszczowy, który odgrywa kluczową rolę w ochronie zdrowia układu sercowo-naczyniowego. Pomaga w regulacji ciśnienia krwi, obniża poziom złego cholesterolu (LDL) i ma właściwości przeciwzapalne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kwas linolowy (LA). Jako kwas omega-6, LA wspomaga funkcjonowanie skóry, wzmacnia barierę skórną i wpływa korzystnie na wygląd włosów i paznokci.
Witamina E.
Witamina E jest antyoksydantem, który chroni komórki przed uszkodzeniami oraz wspiera skórę i wzrok.
Czytaj też: Wystarczy dodać wodę. Tani patent na ból stawów
Kiedy rozważyć spożycie oleju lnianego?
Olej lniany sprzyja osobom borykającym się z wysokim ciśnieniem tętniczym, stanami zapalnymi (np. reumatoidalnym zapaleniem stawów), chorobami skóry (np. atopowym zapaleniem skóry) oraz dystrofią włosów i paznokci.
Jego regularne spożywanie ma pozytywny wpływ na pamięć, koncentrację i nastrój. Zapobiega też chorobom neurodegeneracyjnym.
Nie jest jednak zalecany osobom przyjmującym leki przeciwzakrzepowe - może wpływać na krzepnięcie krwi.
Dzienna dawka oleju lnianego
Zwykle zaleca się spożywanie od 1 do 2 łyżek stołowych oleju lnianego dziennie. W przypadku stosowania oleju lnianego w celu leczenia konkretnych schorzeń lub dolegliwości, dawka może być inna i zależy od zaleceń lekarza lub dietetyka.
Niektórzy specjaliści zalecają spożywanie większej ilości oleju lnianego (do 3 łyżek stołowych dziennie) w celu wsparcia zdrowia stawów i regeneracji mięśni.
Nie zaleca się spożywania dużych ilości oleju lnianego na raz, ponieważ może to prowadzić do biegunki lub innych dolegliwości żołądkowych. Należy również pamiętać, że olej lniany jest wrażliwy na działanie światła, powietrza i ciepła, co może prowadzić do jego utleniania. Najlepiej więc przechowywać go w lodówce i zużyć w ciągu kilku tygodni od otwarcia.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.