Grzyby doskonale sprawdzają się w kuchni jako składnik zup, sosów, sałatek czy farszu do pierogów i krokietów. Jesienne smakołyki można również zamarynować lub ususzyć, dzięki czemu wykorzystamy ich niepowtarzalny smak i aromat podczas miesięcy, w których nie są tak łatwo dostępne.
W grzybach znajdziemy sporo cennych witamin, soli minerałów i błonnika pokarmowego. Niestety, poddane obróbce termicznej, tracą wiele swoich prozdrowotnych właściwości. Z kolei zalewa, której używamy do marynowania, powoduje, że grzyby mogą wpływać niekorzystnie na pracę układu trawiennego.
Uważaj z grzybami. Organizm ci podziękuje
Ocet spirytusowy obecny w tych marynatach, spożywany w nadmiernych ilościach podrażnia błonę śluzową żołądka i może uszkodzić ściany tego narządu oraz nasilać dolegliwości spowodowane chorobą wrzodową. Pomimo tego, że marynaty stymulują produkcję kwasów żołądkowych, nie powinny zbyt często pojawiać się w codziennej diecie. Nadmiar marynaty octowej zaburza równowagę kwasowo-zasadową w naszym organizmie, co w rezultacie może wywołać ból stawów, zapalenie jelit, przewlekłe zmęczenie, migrenę i skurcze. Poza tym, kwas octowy obecny w occie spirytusowym, powoduje rozpuszczanie się czerwonych krwinek, co w rezultacie prowadzi do rozwoju osteoporozy i anemii.
Z tego względu jedzenie marynowanych grzybów i innych tego rodzaju produktów spożywczych powinni ograniczyć pacjenci z niedokrwistością i kobiety spodziewające się dziecka. Zbyt niski poziom czerwonych krwinek u kobiet w ciąży może zaburzać prawidłowy rozwój płodu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zdaniem ekspertów żywieniowych, lepszym rozwiązaniem jest użycie do marynowania octu jabłkowego, który wpływa korzystnie na proces trawienny i reguluje stężenie cukru w krwiobiegu. Specjaliści uważają również, że zdrowszą alternatywą dla marynowania grzybów jest ich kiszenie.
Kamil Sikora, dziennikarz WP abcZdrowie
Zobacz także: Aromatyczny napar. Obniża cholesterol, pomaga schudnąć
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.