Czernina znana również jako zalewajka czy czarna polewka pochodzi z kuchni staropolskiej. Dawniej ta tradycyjna potrawa miała znaczenie symboliczne i była podawana przez rodziców kawalerowi starającemu się o rękę ich córki.
Jeśli pojawiła się na stole, oznaczało, że członkowie rodziny nie uznali go za odpowiedniego kandydata. Jak napisał Adam Mickiewicz w "Panu Tadeuszu" Jacek Soplica przestał odwiedzać rodzinny dom swojej ukochanej Ewy Horeszkówny, przeczuwając, że zostanie upokorzony czarną polewką.
Ze względu na swój nietypowy skład i specyficzny smak czernina ma wielu przeciwników, a w styczniu 2023 roku portal Taste Atlas uznał ją z najgorszą zupę na świecie. Niechęć może wzbudzić dodatek kaczej, gęsiej lub króliczej krwi. Czasem podczas jej przygotowania używana jest również krew wieprzowa. Dodatkowo dodaje się do niej ocet z cukrem, żeby zabezpieczyć ten składnik przed krzepnięciem.
Zalewajkę gotuje się na bazie mięsnego wywaru z kury, kaczki gęsi lub królika i dodaje się do niej suszone owoce oraz korzenne przyprawy takie jak goździki czy cynamon. Można do niej dorzucić również miód, cząber i majeranek. Wszystkie te składniki sprawiają, że zupa ma jednocześnie kwaśno-słodki i pikantny smak oraz charakterystyczny zapach.
Czarną polewkę podaje się z kluskami lanymi, domowym makaronem, albo pokrojonymi w kostkę gotowanymi ziemniakami. Z pewnością wiele osób zastanawia się, czy czernina jest zdrowa.
Okazuje się, że ta zupa jest sycącą, dodaje energii i można ją uznać za naturalny afrodyzjak, ponieważ poprawia potencję. Poza tym znajdziemy w niej znaczne ilości łatwo przyswajalnego białka i węglowodanów oraz witaminy i cenne związki mineralne. poza tym spożywając zalewajkę, dostarczamy do naszego organizmu odpowiednie ilości żelaza, które zapobiega rozwojowi anemii (niedokrwistości).