Warzywa liściaste
Jarmuż, szpinak, brokuły i inne ciemnozielone warzywa liściaste mają w sobie witaminę A, C, E i K oraz antyoksydanty. Dzięki zawartości cennych składników chronią nasze stawy przed wolnymi rodnikami, które wywołują uszkodzenia oksydacyjne. Jedna z najcenniejszych substancji występujących w warzywach krzyżowych jest sulforafan – silny przeciwutleniacz, który jest w stanie złagodzić objawy stanu zapalnego stawów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Imbir
Ta popularna przyprawa doskonale sprawdza się w kuchni jako dodatek do pierników, pasztetów, flaków, rosołu, mięsnych sosów czy zdrowych koktajli. Wyniki wielu badań naukowych udowodniły, że imbir poza walorami smakowymi posiada również prozdrowotne właściwości. Substancje w nim zawarte pomagają pozbyć się bólu stawów.
Tłuste ryby
Tłuste ryby morskie takie jak sardynka, makrela, łosoś zawierają znaczne ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, które działają przeciwzapalnie. Z tego względu powinny na stałe zagościć w diecie pacjentów z chorymi stawami. Kwasy omega-3 znajdziemy również w orzechach, oleju lnianym i nasionach chia.
Owoce jagodowe
Polifenole znajdujące się w malinach, jagodach, truskawkach czy jeżynach są silnymi antyoksydantami, co sprawia, że zmniejszają ryzyko rozwoju stanów zapalnych stawów. W owocach jagodowych występuje również witamina C, która niszczy nadmiar wolnych rodników wywołujący stres oksydacyjny, a także odgrywa ważną rolę podczas procesu syntezy kolagenu będącego jednym z głównych budulców stawów.
Dzika róża
Wyniki badań przeprowadzonych przez duńskich naukowców z placówki medycznej Frederiksberg znajdującego się w Kopenhadze, udowodniły, że substancje zawarte w dzikiej róży redukują ból i zesztywnienie stawów. Po ekstrakt z owoców tego krzewu powinny sięgać osoby, u których pojawiły się wczesne zmiany zwyrodnieniowe atakujące stawy.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.