Jakie są przyczyny wzdęć?
Wzdęcia mogą być wywołane przez niezdrowe nawyki żywieniowe, niski poziom aktywności fizycznej lub mogą pojawiać się przy dolegliwościach ze strony układu pokarmowego, takich jak zespół jelita drażliwego, stan zapalny jelit czy zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego (SIBO). W większości przypadków nie są groźne, ale jeśli nie ustąpią przez dłuższy czas i będą im towarzyszyć inne objawy, należy jak najszybciej udać się do lekarza, który zleci wykonanie odpowiednich badań.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak uniknąć wzdęć?
Żeby uniknąć uczucia dyskomfortu w jamie brzusznej i twardego bolącego brzucha powinniśmy przede wszystkim starać się nie jeść w biegu, bo sprzyja to połykaniu powietrza. Warto też dokładnie gryźć spożywane przez nas pokarmy. Należy również przyjmować posiłki w odpowiednich warunkach, w których panuje przyjemna atmosfera i nie jesteśmy narażeni na stres. Poza tym wzdęcia może wywołać żywność bogata w chemiczne dodatki zaburzające prawidłową pracę żołądka i jelit. Jednym z czynników przyczyniających się do pojawienie się tej przykrej dolegliwości jest również mało aktywny i siedzący tryb życia.
Jak pozbyć się wzdęć?
Jednym ze sposobów na pozbycie się wzdęć jest włączenie do swojego codziennego jadłospisu naparów ziołowych. Silną bronią w walce z problemami trawiennymi są takie mikstury jak herbatka z kopru włoskiego, rumianku lub melisy, które warto spożywać naprzemiennie.
Na wzdęcia powinno pomóc również picie kefiru, jogurtu i maślanki oraz żucie plasterka imbiru czy świeżej mięty. Poza tym, kiedy pojawią się wzdęcia, należy unikać żywności, która może nasilać ich symptomy. Produkty wzdymające to m.in.: brokuły, kalafior oraz rośliny strączkowe (groch, bób, fasola, ciecierzyca i soczewica). Osoby, którym dokuczają wzdęcia, powinny pamiętać o regularnych spacerach po spożyciu posiłku i wypijaniu odpowiedniej ilości wody w ciągu każdego dnia.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.