Ciecierzyca doskonale sprawdzi się w kuchni jako składnik gulaszu, pulpetów, sałatek, domowych wypieków, past kanapkowych, sosów czy dipów warzywnych. Poza walorami smakowymi posiada również prozdrowotne właściwości, które zawdzięcza zawartości wielu cennych elementów. Znajdziemy w niej m.in.: żelazo, magnez, wapń, fosfor, potas, tiaminę, ryboflawinę niacynę, oraz nienasycone kwasy tłuszczowe takie jak kwas linolowy i oleinowy.
Jak podkreślają amerykańscy naukowcy z Cleveland Clinic, cieciorkę można nazwać kompletnym białkiem z tego względu, że ma w sobie wszystkie niezbędna dla naszego organizmu aminokwasy. Podczas przygotowania ulubionych dań warto wziąć pod uwagę, że jest zdrowszym zamiennikiem mięsa. Nie znajdziemy w niej tłuszczów nasyconych, których nadmiar w diecie podnosi stężenie złego cholesterolu LDL we krwi, zwiększając tym samym ryzyko rozwoju miażdżycy, zawału serca i udaru mózgu.
Czytaj także: Działa jak odtrutka. Oczyści nawet płuca palacza
Ta roślina strączkowa zawiera znaczne ilości błonnika, dzięki czemu przyspiesza perystaltykę jelit i wymiata zalegające w nich szkodliwe złogi pokarmowe. Poza tym regularne sięganie po ciecierzycę sprzyja wytwarzaniu się w organizmie maślanu sodu i innych krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych, które chronią przed rozwojem nowotworu jelita grubego.
Kolejną zaletą cieciorki jest niski indeks glikemiczny, przez co wspomaga kontrolować stężenie glukozy w krwiobiegu i bez obawy mogą po nią sięgać pacjenci z cukrzycą. Ponadto cieciorka zawiera likopen, saponiny i biochaninę A, które wykazują właściwości przeciwnowotworowe.
Czytaj także: Tak "odetkasz" zapchane żyły. Kardiolog sam to stosuje
Jest produktem niskokalorycznym, bogatym w błonnik pokarmowy i nie zawiera zbyt dużych ilości tłuszczu. Z tego względu powinna znaleźć się w diecie osób borykających się z nadwagą i otyłości, które chcą pozbyć nadprogramowych kilogramów.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.