Curry, dzięki zawartości kapsaicyny, wpływa na obszar mózgu, który odpowiada za obniżenie temperatury naszego organizmu. Ta część układu nerwowego pobudza wydzielanie potu. Parujący pot zapobiega przegrzaniu i tym samym w naturalny sposób ochładza nasze ciało.
Zobacz także: Oczyszcza organizm z toksyn, reguluje poziom cholesterolu. Wystarczy jeść raz w tygodniu
Curry warto spożywać nie tylko podczas upałów. Ten ostry dodatek do dań zawiera jedną z najzdrowszych przypraw świata – kurkumę. Kurkuma ma silne właściwości przeciwzapalne, zmniejsza ryzyko rozwoju chorób nowotworowych, szczególnie raka skóry, jelita grubego prostaty i piersi.
Curry jest bogatym źródłem witamin A,C, D, E oraz witamin z grupy B. Posiada także błonnik, węglowodany, białka i tłuszcze. W tej przyprawie znajdziemy również magnez, cynk, fosfor, miedź, potas, żelazo, sód i miedź.
Regularne spożywanie curry działa pozytywnie na układ trawienny i pomaga zwalczyć dolegliwości gastryczne. Jest dobre na biegunki, wymioty, wzdęcia i niestrawność. Ponadto curry obniża stężenie złego cholesterolu LDL we krwi, pomaga utrzymać prawidłowy poziom glukozy, przez co zmniejsza prawdopodobieństwo występowania cukrzycy typu 2.
Obecność curry w naszym codziennym jadłospisie pomaga usunąć z organizmu metale ciężkie takie jak ołów i rtęć. Cenne minerały zwarte w tej przyprawie dbają o budowę naszych zębów i kości. Curry działa również korzystnie na kondycję zdrowotną naczyń krwionośnych i zmniejsza ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl