Jajka są łatwo dostępne w sklepach przez cały rok i doskonale sprawdzają się w kuchni jako składnik niezliczonej ilości potraw. Dlatego też należą do jednych z najczęściej kupowanych produktów spożywczych nie tylko w naszym kraju, ale również na całym świecie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Do jedzenia nadają się jajka strusie, gęsie, kacze, indycze i przepiórcze, ale zdecydowanie największą popularnością cieszą się jaja pochodzące od kury. Znajdziemy w nich m.in.: witaminę A, D, E, K, witaminy z grupy B, żelazo, cynk, fosfor, sód, wapń, magnez, miedź, selen, białko, cholinę, luteinę, zeaksantynę oraz aminokwasy egzogenne.
Poza tym, że dostarczają do naszego organizmu wiele cennych składników, sprawdzają się również jako element diety odchudzającej. Zdaniem ekspertów żywieniowych warto zaczynać dzień od zjedzenia jednego lub dwóch jajek ugotowanych na twardo. Taki posiłek nie zafunduje nam zbyt dużej liczby kalorii i pozostawi na dłuższy czas uczucie sytości, dzięki czemu nie będziemy odczuwali potrzeby sięgania po niezdrowe przekąski między głównymi posiłkami. Jajko jest bogatym źródłem pełnowartościowego białka, który jest budulcem tkanki mięśniowej. Z kolei obecna w jajkach witamina D wspomaga proces spalania nadmiaru tkanki tłuszczowej i wspiera prawidłowe wchłanianie wapnia w naszym organizmie.
Czytaj też: Sieje spustoszenie w mózgu. Ogranicz natychmiast
Z kolei żelazo zwiększa wydajność organizmu, przez co podnosi efektywność treningów. Ten cenny pierwiastek bierze udział w procesie wytwarzania komórek odpowiadających za odporność organizmu, a także hemoglobiny, która transportuje tlenu do komórek w naszym ciele. Poza tym jajka wzmacniają kondycję kości, skóry, włosów oraz narządu wzroku, zmniejszając tym samym ryzyko rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej. Warto także wspomnieć, że substancje znajdujące się w jajkach usprawniają pracę układu sercowo-naczyniowego i nerwowego.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.