Syrop z tymianku skutecznie pomaga na mokry kaszel i nie tylko
Przepis na syrop z tymianku jest bardzo prosty. Do przygotowania mikstury najlepiej użyć świeżych listków tej rośliny, które mają najwięcej właściwości zdrowotnych. Suszony tymianek również nadaje się do przygotowania leczniczego napoju.
Na początek jedną szklankę cukru wsypujemy do garnka i zalewamy wodą. Kiedy cukier się rozpuści, wrzucamy do niego garść liści tymianku. W przypadku suszu potrzebne nam będzie 10g tej przyprawy. Naszą mieszaninę gotujemy przez kilka minut. Możemy do niej dodać także sok wyciśnięty z cytryny, a zamiast cukru użyć miodu. Tak przyrządzony syrop wlewamy do butelki. Zaleca się spożywanie jednej łyżki stołowej dziennie.
Zobacz także: Czyści jelita ze złogów. Odchudza, gdy śpisz
Syrop na bazie tymianku jest naturalnym antybiotykiem. Zioło to ma właściwości przeciwbakteryjne, odkażające i przeciwpasożytnicze. To dzięki olejkom eterycznym, do których zaliczamy octan bornylu, terpineol, cyneol oraz tymol. Mikstura z tymianku jest silną bronią w walce z przeziębieniami. Nadaje się do picia zarówno przez osoby dorosłe, jaki i przez dzieci. Syrop wykazuje silne działanie przeciwgrzybiczne i przeciwzapalne, co sprawia, że świetnie radzi sobie z problemami gardłowymi takimi jak infekcja lub zapalnie dziąseł. Działa także wykrztuśnie i rozkurczowo. Pomaga na suchy, a także na mokry kaszel.
Zobacz także: Najgorsza herbata. Może uszkodzić jelita i mózg
W syropie znajdziemy wiele cennych składników odżywczych takich jak witamina A, B6, C, potas, fosfor wapń, magnez, cynk, żelazo oraz kwas foliowy i beta-karoten. Dzięki obecności witaminy C eliksir podnosi naszą odporność na infekcje, wzmacnia naczynia krwionośne i zwalcza szkodliwe wolne rodniki. Lecznicza mikstura pomaga na bóle brzucha, nieżyt żołądka, podrażnienie jelit i problemy z wątrobą.
Lecznicze właściwości potwierdziły wyniki badań przeprowadzone przez naukowców z Zakładu Farmakologii i Toksykologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Zostały one opublikowane na łamach magazynu "Journal of Medicinal Chemistry". Według ekspertów olejki eteryczne zawarte w tymianku niszczą bakterie skuteczniej niż antybiotyki.