Kminek zwyczajny znany również jako kmin polski, kminek polny jest dwuletnią rośliną, którą w naszym kraju często dodaje się do bigosu, kapuśniaku, zupy grzybowej, pasztetu, gulaszu, pieczonych ziemniaków czy sałatki.
Można z niego przygotować również leczniczą nalewkę, olejek kminkowy i lub napar. W brązowych rozłupkach będącymi surowcem zielarskim tej rośliny znajdziemy m.in.: witaminę A i C, witaminy z grupy B, potas, magnez, wapń, fosfor, kumaryny, karwon, limonen, kwercetynę, kemferol i kwas kawowy.
Czytaj także: Działa jak odtrutka. Oczyści nawet płuca palacza
Dzięki zawartości wielu cennych elementów kminek wykazuje działanie antybakteryjne, rozkurczowe, przeciwgrzybicze, przeciwpasożytnicze i przeciwzapalnie. Stymuluje wydzielanie soku żołądkowego i żółci, zapobiega wzdęciom oraz wpływa korzystnie na kondycję dwunastnicy, jelit i trzustki.
Obecne w nim przeciwutleniacze chronią nas przed rozwojem komórek nowotworowych i szkodliwym wpływem nadmiaru wolnych rodników oraz opóźniają proces starzenia się organizmu. Po wywar z kminku warto sięgać po spożyciu ciężkostrawnego i tłustego posiłku. Ten domowy preparat usprawnia procesy przemiany materii, likwiduje uczucie pełności w żołądku, zaparcia, odbijanie się, bóle brzucha i inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Ponadto mikstura przyrządzona na bazie owoców kminku podnosi odporność na infekcje i pomaga oczyścić ciało z toksycznych substancji. Jest polecany również osobom borykającym się z nadwagą i otyłością, które chcą pozbyć się nadprogramowych kilogramów.
Żeby przygotować prozdrowotny napój, wystarczy 1 łyżeczkę zmielonych owoców kminku wsypać do kubka, zalać 250 ml wrzącej wody i przez 15 minut parzyć pod przykryciem, Po upływie tego czasu odcedzamy napar i kiedy lekko ostygnie, wypijamy w celach profilaktycznych bądź w razie pojawienia się wyżej wymienionych dolegliwości gastrycznych.
Czytaj dalej: Tak "odetkasz" zapchane żyły. Kardiolog sam to stosuje