Jak sugerują wyniki badań, które opublikowano na łamach czasopisma medycznego "Gut", długotrwałe przyjmowanie antybiotyków może podnosić ryzyko wystąpienia raka jelita grubego.
Zobacz także: Działa jak alkohol. To dlatego szybciej się starzejesz
Naukowcy ostrzegają, że są to dopiero wstępne wnioski i nie należy bezwzględnie przerywać antybiotykoterapii. Od 20 do 40 proc. społeczeństwa ma w jelitach niewielkie polipy, które wyglądają jak baloniki. Zazwyczaj te wyrostki występujące na ścianach jelit nie powodują żadnych dolegliwości i nie przyczyniają się do rozwoju komórek rakowych. Jednak niewłaściwa terapia może zwiększać ryzyko pojawienia się poważniejszych problemów z jelitami.
W najnowszym badaniu o nazwie ''Nurses' Health Study'' została przeprowadzona analiza danych medycznych 16,6 tys. pielęgniarek. Jak się okazało, kobiety będące w przedziale wiekowym od 20 do 39 lat, które przyjmowały antybiotyki przynajmniej przez 2 miesiące, były bardziej narażone na pojawienie się gruczolaków w jelitach. U pielęgniarek niestosujących tego typu terapii, ryzyko było zdecydowanie mniejsze.
Uczestniczki badań przyjmujące antybiotyki przez co najmniej dwa miesiące, będące w wieku 40-50 lat, były jeszcze bardziej zagrożone rozwojem nowotworu jelita grubego. Naukowcy podkreślają, że wyniki badania nie potwierdzają, jakoby antybiotyki bezpośrednio powodowały raka jelita. Jednak bakterie, które mają zostać zniszczone przez te medykamenty, mogą wywołać stany zapalne i znacznie wpływają na rozwój komórek nowotworowych.
Antybiotyki zasadniczo zmieniają mikrobiologię jelit, ograniczając różnorodność i liczbę bakterii oraz zmniejszając odporność na wrogie wirusy – potwierdzili autorzy badań.
Z kolei dr Sheena Cruickshank z Uniwersytetu w Manchesterze wyjaśniła, że nie tylko stosowanie antybiotyków ma związek z zachorowaniami na raka. Należy wziąć pod uwagę również inne czynniki, takie jak rodzaj diety czy rozwój stanów zapalnych w organizmie.
Pamiętajmy też, że regularne sięganie po przetworzone produkty, czerwone mięso, nadmiar alkoholu w diecie, palenie tytoniu, niska zawartość błonnika w jadłospisie oraz uwarunkowania genetyczne to również czynniki ryzyka nowotworu jelita grubego.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.