Ziele bratka możemy zrywać w okresie od maja do września albo gotowy susz kupić w aptece lub w sklepie zielarskim. Żeby przyrządzić z niego prozdrowotny napój, wystarczy 2 łyżki ziela lub torebkę herbaty zalać 250 ml wrzącej wody, przykryć i odstawić na 15 minut. Następnie odcedzamy wywar i wypijamy, gdy lekko ostygnie. Taką porcję spożywamy dwa razy w ciągu dnia.
Ale kwiaty możemy też dodawać do sałatek, jogurtów, kanapek czy napojów. W bratkach znajdziemy m.in.: witaminę C, zeaksantynę, wiolaksantynę, hydroksykumarynę, garbniki, sole mineralne, rutozyd, kwercetynę, hesperydynę i saponiny triterpenowe.
Dzięki zawartości wielu cennych elementów napój przygotowany na bazie tych roślin podnosi naszą odporność na sezonowe infekcje, łagodzi objawy przeziębienia i zapalenia oskrzeli oraz wzmacnia kondycję nerek.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Bratek działa także rozkurczowo i poprawia elastyczność ścianek naczyń krwionośnych, przez co pomaga obniżyć ciśnienie krwi. Wykazuje również właściwości moczopędne, co sprawia, że pomaga oczyścić drogi moczowe z toksycznych substancji.
Fiołek trójbarwny usprawnia procesy przemiany materii i przez dłuższy czas pozostawia uczucie sytości, dlatego jest polecany osobom borykającym się z nadwagą i otyłością, które chcą pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej.
Czytaj też: Gorszy niż kokaina? Polscy naukowcy ostrzegają
Bratek wykazuje również właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe, dzięki czemu doskonale sprawdza się podczas leczenia dolegliwości reumatycznych, które powodują ból stawów i mięśni.
Warto dodać, że lecznicza mikstura zmniejsza ryzyko rozwoju chorób nowotworowych, opóźnia proces starzenia się organizmu i redukuje nadmiar wolnych rodników wywołujących stres oksydacyjny. To wszystko za sprawą obecnych w niej przeciwutleniaczy.
Napar z bratków można stosować także zewnętrznie w przypadku pojawienia się zmian trądzikowych, obrzęków czy cieni pod oczami.