Kwiaty czarnego bzu zawierają m.in.: witaminę A i C, witaminy z grupy B, flawonoidy, olejki eteryczne, flawonole, beta-karoten, rutynę, cholinę, śluzy, garbniki, sterole, triterpeny oraz kwas kawowy, kumarynowy i ferulowy. Znajdziemy w nich również takie cenne pierwiastki jak magnez, wapń, potas, fosfor, sód, miedź, cynk, żelazo i mangan.
Z kwiatów czarnego bzu możemy przygotować olej, wywar, ocet, sok, syrop, wino, nalewkę i bezalkoholowy szampan. Kwiaty doskonale sprawdzają się również jako dodatek do ciast, deserów, dżemów i sorbetów. Lecznicze preparaty na bazie kwiatów czarnego bzu wykazują właściwości antywirusowe, moczopędne, przeciwbólowe i przeciwzapalnie.
Lecznicze produkty z ich dodatkiem podnoszą odporność, oczyszczają organizm z toksyn, usprawniają proces przemiany materii, działają wykrztuśnie, poprawiają krążenie krwi, obniżają gorączkę, rozrzedzają katar, wzmacniają naczynia włosowate i błony śluzowe dróg oddechowych.
Przeciwutleniacze obecne w kwiatach czarnego bzu opóźniają proces starzenia się organizmu, niszczą szkodliwe wolne rodniki i obniżają ryzyko rozwoju nowotworów. Zawartość choliny sprawia, że specyfiki na bazie tej rośliny pomagają obniżyć ciśnienie tętnicze i zapobiegają gromadzeniu nadmiaru tłuszczu w naszym organizmie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.