Cytryniec w Chinach jest nazywany rośliną pięciu smaków. Owoce przypominają czerwone jagody. Mają słodką skórkę, kwaśny miąższ, a także gorzkie nasiona, z których wyciąg ma słonawy posmak.
Zobacz także: Nie ignoruj. Może doprowadzić do ropni w nerkach
Jagody cytryńca chińskiego mają silniejsze właściwości pobudzające niż napoje energetyczne. Substancje w nich zawarte podnoszą odporność, dodają energii i redukują objawy przewlekłego zmęczenia. Znajdziemy w nich takie cenne substancje jak: witamina E, schizandryna, miedź, cynk, żelazo, magnez, fosfor, potas, kwasy organiczne, flawonoidy, garbniki, pektyny i olejki eteryczne.
Liście cytryńca posiadają prozdrowotne właściwości, które warto w pełni wykorzystać, przygotowując z nich domowy wywar. Herbata z cytryńca usprawnia proces trawienny, przyśpiesza metabolizm, chroni przed wzdęciami i zaparciami oraz działa pozytywnie na potencję. Specyfiki na bazie cytryńca wpływają korzystnie na układ nerwowy, oddechowy i narząd wzroku, a także regulują poziom cukru we krwi oraz obniżają zbyt wysoki cholesterol.
Cytryniec powinny włączyć do swojej codziennej diety przede wszystkim osoby cierpiące na choroby wątroby, płuc i dolegliwości związane z układem pokarmowym. Niestety, nie każdy może regularnie spożywać mikstury na bazie cytryńca chińskiego. Powinni na nie uważać pacjenci z nadciśnieniem i chorobami serca oraz osoby nadpobudliwe i cierpiące na zaburzenia snu.
Kamil Sikora, dziennikarz WP abcZdrowie
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.