Lawenda
Lawendę warto posadzić w swoim ogrodzie nie tylko ze względu na jej piękne fioletowe kwiaty, ale również z powodu intensywnego zapachu. Jest to roślina, którą kleszcze będą omijać szerokim łukiem.
Warto wspomnieć, że olejek eteryczny o zapachu lawendy także je odstrasza. Poza tym ten preparat działa uspokajająco, pomaga na bezsenność i łagodzi objawy dolegliwości trawiennych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Bylica piołun
Ta roślina o charakterystycznym gorzkim smaku znajduje swoje zastosowanie w ziołolecznictwie. Wywar przygotowany na jej bazie usprawnia pracę układu trawiennego i pomaga na zgagę. Łatwo się ją uprawia, a kleszcze trzymają się od niej z daleka.
Rozmaryn
Rozmaryn doskonale sprawdza się w kuchni jako dodatek do wielu potraw, a zwłaszcza dań śródziemnomorskich. Poza tym to aromatyczne zioło podnosi odporność na bakteryjne infekcje i skutecznie odstrasza kleszcze. Możemy go posadzić w ogrodzie lub w doniczce i postawić na parapecie w kuchni.
Ruta
Ma intensywny zapach i gorzki smak. Ekstrakt z ruty wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i antywirusowe. Jeśli chcemy pozbyć się kleszczy z naszego ogrodu, koniecznie powinniśmy ją tam posadzić.
Czytaj też: Gorszy niż kokaina? Polscy naukowcy ostrzegają
Wrotycz
Jest to dziko rosnąca w naszym kraju roślina o niewielkich żółtych kwiatach. Ze względu na jej dobroczynne działanie, nie powinniśmy przechodzić obok niej obojętnie. Wrotycz wzmacnia kondycję wątroby, działa przeciwpasożytniczo i wpływa korzystnie na pracę układu trawiennego. Zapach, jaki wydziela, odstrasza kleszcze i komary.
Skuteczną ochronę przed kleszczami zapewnią nam również takie rośliny jak: mięta, aksamitka, czosnek i pelargonia. Niestety, ta ostatnia może być szkodliwa dla naszych czworonożnych pupilów, dlatego właściciele psów lub kotów nie powinni jej sadzić w swoim ogrodzie.