Kwitną w maju oraz w czerwcu. Przyciągają wzrok, pięknie pachną i są wyjątkowo łatwe w uprawie. Piwonie lekarskie pochodzą z południowej Europy, ale na dobre zadomowiły się również w Polsce i są uwielbiane przez właścicieli przydomowych ogrodów czy ogródków działkowych.
Osiągają nawet 90 cm wysokości, mają okazałe kwiaty, których płatki są jadalne. Niewiele osób jednak wie, że piwonie mają też szereg właściwości prozdrowotnych, które są wykorzystywane w medycynie naturalnej. Do przygotowania leczniczych preparatów wykorzystuje się zarówno kwiaty, jak i nasiona oraz korzenie piwonii lekarskiej. W tych cennych surowcach zielarskich znajdziemy olejek eteryczny, garbniki, cukry, sole mineralne, glikozyd salicynę oraz alkaloid peregnininę. W korzeniach dodatkowo obecna jest skrobia, a w pięknych kwiatach – antocyjany i flawonoidy.
Aby naturalnie wspomagać zdrowie, z piwonii lekarskiej przygotowuje się napary i odwary. Kwiaty wykazują właściwości moczopędne, detoksykujące, rozkurczowe i uspokajające. Poprawiają krążenie krwi i były stosowane w tradycyjnej medycynie ludowej wspomagająco przy leczeniu choroby wieńcowej. Wzmacniają też naczynia krwionośne. Preparaty przygotowane na bazie kwiatów piwonii lekarskiej można stosować przy reumatyzmie i artretyzmie. Z kolei korzeń działa przeciwbólowo, rozkurczowo, poprawia trawienie, oczyszcza krew i łagodzi problemy skórne.
Przed przygotowaniem preparatów leczniczych z piwonii lekarskiej należy bezwzględnie skonsultować ich stosowanie z lekarzem. Pamiętajmy, że jest trująca w dużych dawkach i każde przedawkowanie może być groźne dla zdrowia.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.