Niezależnie bowiem od wyboru konkretnego produktu śniadaniowego, warto przestrzegać trzech żelaznych zasad:
Lepsze śniadanie jakiekolwiek niż żadne
Nie każdy wstaje wcześnie rano, nie chodzi więc o to, by najważniejszy posiłek dnia spożywać wtedy, kiedy kur zapieje. Należy jednak pamiętać, by posiłek zjeść w pierwszej godzinie po wstaniu z łóżka.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pomijanie śniadań drastycznie obniża poziom cukru we krwi, powodując zakłócenie zdolności logicznego myślenia, rozdrażnienie, dezorientację i zmęczenie. Rezygnacja ze śniadań powoduje też spowolnienie metabolizmu, a co za tym idzie – przyrost masy ciała lub utrudnienie utraty wagi.
Śniadanie powinno sprzyjać poprawie nastroju
Dietetyczka Maya Feller zaleca, by w śniadaniu znajdowały się produkty, które pozytywnie wpływają na nastrój. Są to m.in. zwiększające produkcję serotoniny orzechy, banany i jajka, korzystnie wpływające na zdrowie jelit produkty fermentowane oraz zawierające błonnik owsianki. Wszystkie produkty dobre dla naszych jelit będą dobre dla naszego samopoczucia i stanu psychicznego.
Ciemna czekolada też sprzyja poprawie nastroju, choć zalecamy spożywać ją w formie dodatku, a nie głównego składnika śniadania.
Śniadanie powinno dostarczać energii na długo
W śniadaniową kompozycję warto włączyć artykuły spożywcze zawierające tłuszcze zdrowe dla serca oraz węglowodany złożone.
Świetnym wyborem będzie więc kanapka z wędzonym łososiem i awokado na pełnoziarnistym pieczywie, sałatka owocowa z jogurtem i orzechami, jajecznica na oliwie z oliwek lub oleju rzepakowym, gofry z masłem orzechowym i owocami oraz sałatka z surowych warzyw i gotowanych jajek podlana dressingiem z oliwy.
Dla każdego coś miłego.