Kiedy sięgamy po lampkę czerwonego wina, powinniśmy pamiętać, że w ten sposób narażamy nasze zęby na ciemne przebarwienia. Znany stomatolog Uchenna Akosa z Rutgers School of Dental Medicine w New Brunswick w Kanadzie wyjaśnia, że na kolor uzębienia wpływają obecne w tym trunku antocyjany.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo...
Picie czerwonego wina stwarza potrójne zagrożenie dla bieli zębów. Przyczyniają się do tego antocyjany, naturalne barwniki w winogronach, które nadają czerwonemu winu intensywną barwę. Na uzębienie wpływają również garbniki pomagające związać pigment z twoimi zębami oraz kwasowość wina, która trawi szkliwo, sprawiając tym samym, że staje się bardziej porowate i podatne na przebarwienia – podkreśliła ekspertka, cytowana przez "Medical Express".
Dentystka dodała, że czarna kawa, herbata, czekolada, jagody, ocet balsamiczny, czekolada i papierosy również sprzyjają pojawieniu się przebarwień. Napoje gazowane także zmieniają barwę zębów, a poza tym wpływają niekorzystnie na ich szkliwo.
Dentystka Uchenna Akosa wymienia cztery zasady, jakimi codziennie należy się kierować, żeby zadbać o kondycję uzębienia.
1. Pół godziny przed wypiciem czerwonego wina powinno się umyć zęby. Lepiej nie robić tego zaraz po spożyciu trunku, bo wtedy pasta może wywołać przebarwienia lub wytrawianie szkliwa.
2. Kiedy pijemy czerwone wino, powinniśmy w międzyczasie przepłukać usta wodą, która pomoże zneutralizować kwasowość wina i pobudzi produkcję śliny. Żeby wyrównać poziom pH w jamie ustnej i pozbyć się resztek jedzenia z uzębienia, warto również sięgnąć po żółty ser podczas picia wina.
3. Picie białego wina przed czerwonym nie jest dobrym pomysłem. Kwas obecny w białym winie może sprawić, że powstałe przebarwienia będą bardziej intensywne.
4. Pamiętajmy o prawidłowym szczotkowaniu zębów. Powinno ono trwać przynajmniej dwie minuty. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko występowania schorzeń związanych z uzębieniem.
Kamil Sikora, dziennikarz WP abcZdrowie
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.