Nocna i świąteczna opieka zdrowotna funkcjonuje podobnie jak podstawowa opieka zdrowotna. Dyżurujący lekarz udziela porad w przychodni, telefonicznie, a w uzasadnionych przypadkach również w domu pacjenta. .
Placówki nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej działają od poniedziałku do piątku w godzinach 18:00–8:00 oraz przez całą dobę w soboty, niedziele i dni ustawowo wolne od pracy.
Aby skorzystać z pomocy, wystarczy zgłosić się do dowolnej, najbliższej placówki; nie ma potrzeby rezerwacji ani skierowania. W ramach wizyty pacjent może otrzymać e-receptę oraz zwolnienie lekarskie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Warto pamiętać, że nocna i świąteczna opieka zdrowotna nie realizuje wizyt kontrolnych związanych z wcześniej rozpoczętym leczeniem, nie wystawia recept na leki stosowane przewlekle ani zaświadczeń o stanie zdrowia. Adresy placówek są dostępne na stronach internetowych oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ).
W sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia pomocy udzielają izby przyjęć oraz szpitalne oddziały ratunkowe (SOR). Obsługują one pacjentów w stanach ciężkich, takich jak wypadki, urazy czy zatrucia, gdzie może dojść do poważnego uszkodzenia funkcji organizmu lub utraty życia. Kolejność przyjęć w tych miejscach zależy od stanu zdrowia pacjenta ocenionego przez personel medyczny, a nie od kolejności zgłoszeń. Adresy i dane kontaktowe do SOR-ów i izb przyjęć można znaleźć na stronach internetowych oddziałów wojewódzkich NFZ.
Całodobowa, bezpłatna infolinia NFZ pod numerem 800-190-590 udziela informacji o świadczeniach i będzie czynna również podczas świątecznego weekendu. Konsultanci pomogą znaleźć najbliższy szpital czy punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.