BACM – czym jest?
BACM (Benign Acute Childhood Myositis), czyli epidemiczne zapalenie mięśni łydek, to choroba wieku dziecięcego. W większości przypadków dotyka chłopców w wieku 6-9 lat. Jej objawy są bardzo podobne do grypy, czy przeziębienia.
Najpierw występuje apatia i zmęczenie, kaszel, gorączka i katar. Jednak z czasem dzieci skarżą się na bóle nóżek, nie są w stanie wyjść z łóżka. Zwłaszcza u chłopców, pojawia się tak silny ból i skurcze łydek, że nie mogą nawet chodzić.
Częstotliwość występowania dolegliwości zwiększa się zwykle w sezonie grypowym, ponieważ BACM głównie wywołują wirusy grypy typu B, ale również drobnoustroje, takie jak adenowirusy czy enterowirusy. Na szczęście objawy nie utrzymują się długo. Zazwyczaj po tygodniu ból przechodzi.
Jak leczyć BACM?
BACM zwykle nie wymaga hospitalizacji. Natomiast przez kilka dni należy leżeć w łóżku, by mięśnie mogły się zregenerować.
Jednak jest to choroba, którą należy leczyć farmakologicznie. Kiedy zauważysz podobne objawy u swojego dziecka, należy zgłosić się do lekarza, który przepisze leki przeciwbólowe i przeciwzapalne odpowiednie dla małego pacjenta.
Bardzo ważne jest, by nie lekceważyć podobnych objawów. Powikłaniem BACM może być m.in. uszkodzenie nerwów, czy opadająca stopa.
W Polsce po raz pierwszy BACM zdiagnozowano w 2011 roku. W zeszłym roku w mediach głośno było o epidemii "dziwnego wirusa" we Wrocławiu. Wówczas zanotowano kilkanaście przypadków.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.