Tętniak to patologiczna zmiana wypełniona krwią i umiejscowiona w tętnicy. Ma bardzo cienkie ściany, dlatego, gdy się powiększa - często pęka, z czym wiąże się bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia chorego. Gdzie najczęściej zlokalizowane są tętniaki? Przede wszystkim w tętnicy mózgowej, udowej, aorcie oraz sercu. I chociaż do końca przyczyna tworzenia się tętniaków nie jest znana, to uważa się, że za proces ich powstawania mogą odpowiadać wady wrodzone, słabe naczynia krwionośne, a także nadciśnienie tętnicze czy zaawansowana miażdżyca.
Zobacz także: Miał dziwny guzek na dłoni. Diagnoza była szokiem
Co powinno nas zaniepokoić? Wykrycie tętniaka jest niezwykle trudne, gdyż najbardziej niepokojące i charakterystyczne objawy pojawiają się, gdy dochodzi do pęknięcia. Dlatego właśnie uważa się, że tętniaki to tykające bomby znajdujące się w naszym ciele. W przypadku tętniaka mózgu, by potwierdzić diagnozę, potrzebne będzie wykonanie rezonansu magnetycznego. Niektóre pracownie mogą wykonać angiorezonans. To precyzyjne badanie pozwala zlokalizować dokładne miejsce, w których znajduje się tętniak, a także określić jego wielkość.
Tętniaki zlokalizowane w mózgu mogą powodować silne bóle głowy – to objaw, którego nigdy nie wolno lekceważyć. Bóle są regularne, ale ustępują, by potem znowu zaatakować ze zdwojoną siłą. Takim objawom często towarzyszy poszerzenie jednej ze źrenic, ale może też pojawić się opadająca powieka, światłowstręt czy problemy ze wzrokiem, m.in. pogorszenie widzenia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Gdy dochodzi do pęknięcia, ból głowy jest nie do zniesienia. Do tego u chorych pojawia się sztywność karku, nudności oraz wymioty. Należy pamiętać, że czas ma największe znaczenie w przypadku pęknięcia tętniaka. Gdy podejrzewasz, że występujące objawy właśnie na to wskazują – natychmiast dzwoń po pogotowie. Szybka reakcja może uratować życie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.