Cukier i jego zamienniki
Nie bez powodu cukier podobnie jak sól, jest potocznie nazywany "białą śmiercią". Zarówno posłodzona herbata i kawa, jak i produkty zawierające tę substancję działają destrukcyjnie na nasze jelita, fundują nam puste kalorie i dodatkowe kilogramy. Warto wiedzieć, że nie tylko cukier działa negatywnie na układ pokarmowy i sprzyja pojawieniu stanów zapalnych w organizmie. Należy uważać również na artykuły spożywcze, które zawierają syrop glukozowo-fruktozowy, alkohole cukrowe i sztuczne słodziki.
Czerwone mięso
Od wielu lat Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega, że regularne sięganie po wieprzowinę, wołowinę czy baraninę obciąża naszą wątrobę, a także podnosi ryzyko rozwoju raka jelita grubego, trzustki i prostaty. Dotyczy to głównie wysokoprzetworzonych produktów i czerwonego mięsa zawierającego znaczne ilości nasyconych tłuszczów.
Białe pieczywo
Bułki, chleb, makaron wyprodukowane na bazie pszennej mąki zdecydowanie nie należą do najzdrowszych produktów spożywczych. Charakteryzują się niską zawartością cennego błonnika pokarmowego i wpływają niekorzystnie na kondycje naszych jelit. Poza tym mają wysoki indeks glikemiczny, przez co podnoszą stężenie cukru we krwi.
Papierosy i alkohol
Nadmiar alkoholu stopniowo wyniszcza naszą wątrobę i zabija komórki mózgowe. Zbyt częste sięganie po napoje zawierające procenty przyczynia się także do nowotworu trzustki, jelita grubego, przełyku i wątroby. Palenie papierosów również może prowadzić do rozwoju komórek rakowych w jelicie grubym i doprowadzić do niealkoholowego stłuszczenia wątroby.
Niektóre leki
Antybiotyki mogą zaburzać mikrobiotę jelitową, dlatego podczas ich zażywania zaleca się stosowanie probiotyków. Do innych preparatów medycznych, które wpływają negatywnie na prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego, można zaliczyć leki na cukrzycę, niektóre antydepresanty czy inhibitory pompy protonowej (IPP).
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.