Alkohol
Regularne sięganie po duże ilości alkoholu wpływa niekorzystnie nie tylko na wątrobę, serce i mózg, ale także na pracę trzustki. Nadmiar alkoholu niszczy komórki odpowiadające za wytwarzanie soku trzustkowego i w wielu przypadkach prowadzi do stanu zapalnego. Osoby cierpiące na przewlekłe zapalenie trzustki powinny całkowicie odstawić napoje, które zawierają procenty.
Zobacz także: Objaw pojawia się, gdy trzustka wysiada. Uważaj
Papierosy
Palenie papierosów również nie sprzyja dobrej kondycji naszej trzustki. Potwierdzają to wyniki badań przeprowadzonych przez ekspertów z Uniwersytetu Południowej Danii w Kopenhadze. Naukowcy przez 20 lat badali grupę ponad 17 tys. osób. Jak się okazało 46 proc. uczestników badań z zapaleniem trzustki, było nałogowymi palaczami.
Tłuste potrawy
Potrawy zawierające znaczne ilości tłuszczu zwiększają ryzyko dolegliwości związanych z trzustką. Pacjentom z przewlekłym zapaleniem trzustki lekarze zalecają wykluczenie z diety czerwonego mięsa, wędzonych ryb oraz smażonych, tłustych i ciężkostrawnych dań. Zdrowszym wyborem zdecydowanie jest jedzenienie chudego mięsa drobiowego, produktów gotowanych na parze lub pieczonych bez tłuszczu.
Zobacz także: Sygnał, że trzustka jest na wykończeniu
Słodycze
Produkty bogate z cukier, takie jak ciastka z kremem, batoniki czy napoje gazowane, znacznie podnoszą stężenie glukozy we krwi. Sięgając po nie regularnie, zmuszamy trzustkę do bardziej intensywnej pracy. Pamiętajmy, że syrop glukozowo-fruktozowy również szkodzi naszemu zdrowiu.
Surowe produkty
Osoby skarżące się na problemy z trzustką, powinny ograniczyć spożywanie surowych warzyw i owoców. W trosce o dobrą kondycję trzustki lepiej sięgać po owoce i warzywa gotowane na parze, zupy warzywne lub kompoty owocowe. Nie wskazane są także produkty wzdymające takie jak czosnek, kapusta, śliwki, cebula oraz suche nasiona roślin strączkowych.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.