Niedobór witaminy B12
Witamina B12 jest bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wspiera ona układ nerwowy, komórki krwi, a także wspomaga replikację DNA. Chroni kluczowe procesy zachodzące w naszym ciele.
Witamina B12 naturalnie występuje w produktach pochodzenia zwierzęcego. W ten składnik zawierają m.in. ryby oraz mleko. Najwięcej witaminy B12 jest w szczupaku, nerkach oraz wątrobie
Niedobór B12 łatwo jest uzupełnić. Problem jednak polega na w tym, że wiele osób ignoruje objawy niedoboru. Lekarze ostrzegają, że może to doprowadzić do poważnych schorzeń.
Czytaj też: 28.02 - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. W Polsce cierpi na nie 2,5 mln osób
Czym grozi niedobór witaminy B12?
Najbardziej niedobór witaminy B12 jest groźny dla naszego układu nerwowego. Najczęściej dochodzi do rozwoju neuropatii. Jest to stan chorobowy, który dotyka przede wszystkim nerwy. Zaburza prawidłowe przewodzenie informacji ruchowych i czuciowych wewnątrz kończyny.
Dlatego pierwszym objawem niedoboru witaminy B12 może być ból, drętwienie, mrowienie oraz wrażenie osłabienia kończyn. Najczęściej dotyczy to nóg.
Osobom cierpiącym na neuropatię jest zalecana rehabilitacja. Z kolei masaże pozwolą poczuć ulgę od bólu, a także zwiększają zakres ruchów.
Oprócz tego niedobór witaminy B12 może przyczynić się do anemii oraz pogorszyć stan psychiczny. U niektórych pacjentów dochodzi nawet do rozwoju depresji.
Niedobór witaminy B12. Leczenie
Najczęściej przyczyna niedoboru niedobór witaminy B12 leży w niewłaściwej diecie. Dlatego uzupełnienie braków nie jest trudne – wystarczy zmienić niektóre nawyki żywieniowe.
Lekarze radzą zacząć od odstawienia żywności przetworzonej. W codziennym menu powinno znaleźć się więcej mięsa, ryb, nabiału oraz jaj.
W przypadku wegetarian oraz wegan konieczna jest suplementacja witaminy B12.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.