- Otyłość, z którą funkcjonujemy latami, jest niczym tykająca bomba zegarowa, wyniszcza nasz mózg oraz funkcjonowanie narządów wewnętrznych i stawów- podkreśliła psycholog mgr Edyta Kawiak w rozmowie z WP abcZdrowie.
Osoby otyłe są bardziej narażone na choroby sercowo-naczyniowe, zwyrodnienia stawów, cukrzycę, rozwój komórek nowotworowych w organizmie, a także schorzenia układu nerwowego.
Jak się okazuje, mózg otyłego człowieka jest o 16 lat starszy w porównaniu do mózgu szczuplejszej osoby będącej w tym samym wieku. Potwierdziły to wyniki badań, które opublikowano w czasopiśmie naukowym "Human Brain Mapping". Osoby cierpiące na nadwagę mają o cztery proc. mniej tkanki nerwowej, a otyli o osiem proc. mniej. Najbardziej narażony na uszkodzenia jest płat skroniowy i płat czołowy.
Zdaniem ekspertów otyłość wpływa niekorzystnie na funkcje poznawcze i naszą uważność, a także zwiększa ryzyko demencji i choroby Alzheimera. Nieprawidłowa masa ciała powoduje również zmiany w ośrodkach mózgu, które odpowiadają za motywację i wytrwałość.
Żeby uniknąć poważnych konsekwencji zdrowotnych, należy pamiętać o regularnej aktywności fizycznej i właściwym sposobie odżywiania. Powinniśmy przede wszystkim zrezygnować z żywności wysokoprzetworzonej, w której znajdują się znaczne ilości konserwantów i innych toksycznych substancji. Regularne sięganie po tego typu produkty przyczynia się do odkładania się w organizmie metali ciężkich, które uszkadzają trzustkę, wątrobę, jelita i mózg. Najbardziej szkodliwe dla naszego mózgu jest aluminium.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.