Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Powoli wyniszcza nerki. Sygnał, że przestają być wydolne

9

Niewydolność nerek jest diagnozowana, gdy narząd ten traci swoją zdolność do prawidłowego oczyszczania organizmu z ubocznych produktów przemiany materii. Ten stan zagraża nie tylko naszemu zdrowiu, ale i życiu. Jak rozpoznać, że nerki nie pracują prawidłowo?

Niewydolność nerek to choroba wymagająca dializ
Niewydolność nerek to choroba wymagająca dializ (Getty Images)

Do niewydolności nerek mogą doprowadzić choroby. Jedną z nich jest nerczyca. To choroba przewlekła, która najczęściej dotyczy dzieci do 12. roku życia, zwłaszcza małych chłopców. Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów nerczycy jest obecność białka w moczu. Gdy choroba postępuje u pacjenta można zauważyć cienką skórę, która staje się coraz bardziej podatna na uszkodzenia, jak również łamliwe włosy i paznokcie.

Oprócz nerczycy niewydolność nerek mogą również powodować inne choroby nerek takie, jak: odmiedniczkowe zapalenie nerek, kamica nerkowa, kłębuszkowe zapalenie nerek oraz wielotorbielowate zwyrodnienie nerek. Niebezpieczne są również choroby ogólnoustrojowe, jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy toczeń trzewny.

Choroby nerek dają podobne objawy. Pacjent może zauważyć pienienie moczu, gdy jest w nim za dużo białka. Zmiana koloru moczu na czerwonobrunatny lub czerwony. Pojawiają się też obrzęki zarówno twarzy, jak i całego ciała., gdy nerki nie są w stanie pozbywać się nadmiary płynów z organizmu. Chorzy skarżą się również na ból przy oddawaniu moczu, jak również wielomocz. Objawem problemów z nerkami może być też nadciśnienie tętnicze, osłabienie mięśni, bladość skóry czy utrata apetytu.

Przewlekła niewydolność nerek na każdym etapie rozwoju choroby może objawiać się nieco inaczej. W pierwszym etapie, gdy niewydolność pozostaje utajona, można zauważyć, że pacjent wydala więcej moczu niż zazwyczaj. W drugim etapie pojawia się nadciśnienie i niedokrwistość. W trzecim stadium, gdy pracuje już jedynie 25 proc. miąższu nerek, chory zaczyna mieć problemy z pamięcią, z prawidłowym zasypianiem, może dojść do spadki lub wzrostu wagi ciała. Czwarty etap to schyłkowa niewydolność nerek. Rozwija się mocznica, która zagraża życiu. Chory często wymaga leczenia nerkozastępczego.

Przy niewydolności nerek pojawia się również brak apetytu, zakwaszenie organizmu, uczucie ciągłego zmęczenia, osłabienia, ból kostne, skłonność do patologicznych złamań kości oraz krwawień. W skrajnych przypadkach niewydolność nerek może doprowadzić do śpiączki mocznicowej.

Autor: KGG
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Jeździsz samochodem? Do tych miast lepiej się nie wybieraj
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Eksperci nie mają wątpliwości. To najdroższe pożary w historii Kalifornii
Wielka akcja policji. Potrwa kilka tygodni
Już nie weźmie słoików. Znana emerytka leci do Chorwacji
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić