Dieta bogata w wysokoprzetworzoną żywność, sól, węglowodany proste, tłuszcze zwierzęce i słodkie napoje gazowane może powodować szereg nieprzyjemnych dolegliwości żołądkowych. Bóle brzucha, zgaga, wzdęcia, mdłości czy niestrawność potrafią uprzykrzyć nam codzienne funkcjonowanie. Nasz żołądek wyniszcza również regularne jedzenie smażonych potraw. Dietetycy apelują, by zamiast soli doprawiać ziołami, a smażone dania zastąpić gotowanymi lub pieczonymi.
Równie ważne jest, by nie pomijać żadnych posiłków i jeść regularnie, najlepiej o tych samych porach. Lepiej nie wychodzić też z domu bez śniadania. Zdrowe danie o poranku sprawi, że soki żołądkowe nie będą podrażniać śluzówki żołądka. Warto również pamiętać o tym, by nasze posiłki nie były zbyt obfite. Duże porcje mogą powodować uczucie ciężkości w żołądku i wywoływać zgagę. Dla naszego żołądka najlepsze będzie spożywanie 4-5 niewielkich posiłków każdego dnia. Ostatnie danie powinno zostać skonsumowane nie później niż na dwie godziny przed zaśnięciem
Ale nie tylko niewłaściwa dieta ma niekorzystny wpływ na nasz żołądek. Organ ten wyniszcza również stres. Osoby, które żyją w permanentnym stresie są bardziej narażone na rozwój wrzodów żołądka czy zespół jelita drażliwego. Znaczenie częściej zmagają się również ze zgagą, zaparciami czy biegunką. Destrukcyjnie na żołądek działa też nadużywanie leków przeciwbólowych. Ich nadmiar może doprowadzić do mdłości, bólu żołądka, a w niektórych przypadkach nawet do krwawienia z układu pokarmowego. Wystrzegać się należy również alkoholu i papierosów. To zabójcze połączenie przyczynia się do rozwoju nowotworu raka żołądka, trzustki czy raka jelita grubego.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.