1. Kanapka z dżemem
Niektóre sklepowe dżemy zawierają aż 50 kalorii na łyżkę stołową i wszystkie te kalorie pochodzą z węglowodanów. To puste kalorie. Inaczej rzecz się ma z owocowymi smarowidłami przyrządzonymi (nawet na szybko) w domu.
Wystarczy podgrzać mrożone jagody (lub inne owoce), wymieszać z nasionami chia i przyprawami (np. cynamonem), po czym rozgnieść widelcem. W ten sposób powstanie naturalnie słodki produkt do smarowania, który też zawiera węglowodany, ale jest przy tym pełen składników odżywczych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
2. Jogurt smakowy
Jogurt naturalny jest doskonałym źródłem wapnia, białka i probiotyków. Niestety wiele jogurtów smakowych zawiera również spory dodatek cukru. Zamiast jogurtu smakowego, kup jogurt naturalny i dodaj do niego świeże owoce, domowy dżem, odrobinę syropu z agawy lub korzenne przyprawy.
3. Tortille pszenne
Podobnie jak biały chleb, tortilla pszenna pozbawiona jest błonnika i może zawierać dodatek cukru. Wybierając tortille, szukaj opcji pełnoziarnistych lub wybierz tortille kukurydziane, które zazwyczaj składają się z kilku składników, dzięki czemu są zdrowszym źródłem węglowodanów. Możesz też łatwo zrobić je w domu.
4. Lody
Lody mają sporo kalorii, cukru i tłuszczów nasyconych. Pojedyncza porcja o pojemności pół filiżanki może zawierać ponad 200 kalorii, a bądźmy szczerzy - większość z nas zajada się większą ilością.
Zamiast tradycyjnych lodów, zmiksuj mrożone banany z odrobiną masła orzechowego i jogurtu naturalnego, po czym posyp ciemną czekoladą. Taki deser dorównuje smakiem tradycyjnym lodom!
5. Słodzona kawa
Popularne słodzone napoje kawowe mogą zawierać setki kalorii. Jeśli czarna kawa ci nie odpowiada, spróbuj posłodzić ją stewią, cynamonem, imbirem lub odrobiną syropu z agawy. Możesz poeksperymentować również z różnymi rodzajami kawy - na rynku istnieją takie, których ziarna są naprawdę słodkie!
6. Owoce w puszkach
Owoce w puszkach to kolejne powszechne źródło dodatku cukru. Niektóre opcje zawierają ponad 20 gramów cukru w jednej porcji i mają dość niską zawartość błonnika (w porównaniu ze świeżymi owocami).
Najzdrowsze są świeże owoce, ale te mrożone również są świetną opcją. W większości przypadków owoce są zamrażane w sposób, który zachowuje składniki odżywcze w nienaruszonym stanie, zapewniając znacznie bardziej pożywną opcję niż ich puszkowe odpowiedniki.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.