Do produktów, które wpływają niekorzystnie na jelita, układ immunologiczny oraz sprzyjają rozwojowi stanów zapalnych w organizmie i chorób nowotworowych możemy zaliczyć cukier, słodziki czy białą mąkę pszenną. Te rafinowane węglowodany są obecne w żywności wysokoprzetworzonej. Regularne sięganie po białe pieczywo, napoje gazowane czy ciastka zaburza prawidłową pracę trzustki, wątroby i układu sercowo-naczyniowego.
Kolejnymi niebezpiecznymi produktami, zawierającymi kancerogenne związki, są niektóre produkty mięsne.
Spożywanie 50 g mięsa przetworzonego dziennie zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju raka jelita grubego o 18 proc. - ostrzega podczas rozmowy z WP abc Zdrowie psychodietetyk i technolog żywności mgr inż. Joanna Mulik-Buczma z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.
Pożywka dla raka. Uważaj na te produkty spożywcze
Ekspertka ostrzega również przed ostrymi dodatkami do potraw. Wprawdzie wyniki badań naukowych, opublikowanych w brytyjskim periodyku "BMJ", jasno potwierdzają, że pikantne przyprawy zmniejszają ryzyko przedwczesnej śmierci, ale mogą przyczyniać się także do dolegliwości żołądkowo-jelitowych.
Zostało to udowodnione w analizie opisanej w czasopiśmie medycznym "Neurogastroenterology & Motility". Nadmierne spożywanie ostrych przypraw podrażnia błony śluzowe układu pokarmowego, podnosząc tym samym ryzyko rozwoju raka żołądka, przełyku i jamy ustnej. Powinny na nie uważać szczególnie osoby borykające się z chorobą wrzodową, refluksem lub stanem zapalnym układu pokarmowego.
Uważać należy również na produkty bogate w sód. Udowodniono bowiem, że nadmierna konsumpcja soli wyniszcza układ trawienny i skraca życie nawet o dwa lata. Dodatkowo może zwiększać ryzyko rozwoju wrzodów i raka żołądka. - Nasila niekorzystne przemiany komórkowe i wzmaga działanie innych czynników rakotwórczych znajdujących się m.in. w grillowanym mięsie, bekonie, szynce, salami - komentuje dla WP abcZdrowie mgr inż. Joanna Mulik-Buczma.
Kamil Sikora, dziennikarz WP abcZdrowie
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.