Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Pożywka dla raka. Wyrzuć z diety

851

‘’Dusiciele komórek’’, ‘’cisi zabójcy’’ – to tylko niektóre z nazw, którymi określane są najgorsze dodatki do żywności. Sprawdź, których składników należy się wystrzegać jak ognia.

Mleko może zawierać szkodliwe emulgatory.
Mleko może zawierać szkodliwe emulgatory. (Getty Images)

9 dodatków do żywności, których lepiej unikać

Mają za zadanie wydłużyć termin przydatności do spożycia produktów, hamują rozwój pleśni i grzybów, ale także nadają jedzeniu pożądany smak czy kolor. Niestety, syntetyczne dodatki i konserwanty spożywane regularnie nie pozostają obojętne dla naszego zdrowia. Liczne badania wykazały, że niektóre z nich mogą prowadzić do mutacji w komórkach, zwiększają ryzyko chorób przewlekłych, a także niebezpiecznych nowotworów.

Emulgatory, takie jak karagen, monooleinian polioksyetylenosorbitolu (polysorbat E-80) czy bromowane oleje roślinne (BVO) dodawane np. do twarogów, mleka, lodów, wyrobów czekoladowych czy galaretek pozostają bardzo długo w tkance tłuszczowej – nawet przez wiele lat.

Sztuczne substancje słodzące jeszcze niedawno były uważane za zdrowszy zamiennik cukru. Niestety, aspartam, acesulfam K, sukraloza, sorbitol, truvia czy sacharyna mogą przyczyniać się do bólu głowy, a w skrajnych przypadkach do padaczki.

Chociaż trudno w to uwierzyć, to środki pianotwórcze, które są wykorzystywane np. przy uszczelnieniach, są wykorzystywane również do produkcji fast foodów. Innym dodatkiem, na który należy uważać jest azotan sodu, występujący również w składzie nawozów, środków czyszczących czy materiałów wybuchowych. Znajdziemy go też w produktach spożywczych, głównie w wędlinach, którym nadaje słony smak i apetyczny kolor.

Sztuczne barwniki według niektórych badań mogą przyczyniać się do rozwoju ADHD. Eksperci zalecają uważać na składniki kryjące się pod symbolami: E 102, E 104, E 110, E 122, E 124 i E 129.

Niebezpieczne dla naszego zdrowia mogą być również substancje przeciwzbrylające. Zaliczamy do nich: fosforany, węglany, krzemiany i aluminium. To związki szczególnie szkodliwe dla naszego mózgu. Innym składnikiem wielu popularnych artykułów spożywczych, na który należy uważać, to glutaminiam sodu. Agencja Żywności i Leków zaakceptowała stosowanie aż 20 nazw tego składnika, co może wprowadzić w błąd konsumentów.

Gdzie znajdziemy glutaminian sodu? Lista jest ogromna, to substancja dodawana do sosów, gotowych dań, produktów garmażeryjnych, konserw mięsnych i rybnych, zupek instant, frytek, a nawet mrożonych warzyw i wędzonych ryb.

Zobacz także: Śniadanie w 10 minut

Do najbardziej toksycznych dla organizmu człowieka substancji eksperci zaliczają bisfenol A oraz benzoesan sodu. Bisfenol A czyli BPA znajdziemy w produktach w puszkach, np. sosach do pizzy, pomidorach, rybach, mięsie czy napojach. Z kolei benzoesan sodu kryjący się pod symbolem E 211 jest dopuszczony, ale tylko pod warunkiem, że jego dzienne spożycie nie przekracza 5 mg na kilogram.

Autor: KGG
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Starych samochodów nie będzie można naprawić? Komisja Europejska wyjaśnia
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić