Czym jest zakrzepica żył głębokich?
Zakrzepica powstaje, gdy w żyłach głębokich, najczęściej w kończynach dolnych, powstają skrzepy krwi. Skrzepy mogą blokować przepływ krwi, prowadząc do obrzęków i bólu.
Zobacz także: Mało znany objaw zakrzepicy. Kluczowy jest czas
Istnieje też ryzyko oderwania się skrzepu i przemieszczenia go do płuc, co nazywamy zatorowością płucną - to stan, w którym przepływ krwi i wymiana tlenu w płucach są utrudnione, a więc potencjalnie zagrażającym życiu.
Reakcja na uniesienie się na palcach
Według profesora Marka Whiteleya, założyciela i konsultanta chirurgii żylnej w klinice Whiteley, reakcja ciała na uniesienie się na palcach może sygnalizować obecność zakrzepów krwi w dolnej części nogi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Kiedy skrzepy krwi atakują głębokie żyły, powoduje to stan zapalny oraz pewne zablokowanie przepływu krwi. Jeśli uniesienie się na palcach spowoduje ból łydki, możemy się spodziewać, że mamy do czynienia z zakrzepami – wyjaśnił profesor.
Ból może być nagły, ale bardziej prawdopodobne jest to, że będzie narastał w ciągu kilku następnych godzin.
Inne objawy zakrzepicy
Inne charakterystyczne objawy zakrzepicy żył głębokich mogą obejmować obrzęk jednej z kończyn (często jedna noga staje się większa od drugiej), zmianę koloru skóry na czerwonawy lub niebieskawy i uczucie gorąca w dotkniętym obszarze.
Ponieważ nieleczone zakrzepy krwi mogą okazać się śmiertelne, po zidentyfikowaniu tych objawów należy zwrócić się o pilną pomoc lekarską.
Czynniki zwiększające ryzyko zakrzepicy żył głębokich
Wśród czynników zwiększających ryzyko zaistnienia zakrzepicy żył głębokich najczęściej wymienia się unieruchomienie (długotrwałe leżenie w łóżku, długie podróże), operacje chirurgiczne i urazy, niektóre nowotwory, zaburzenia krzepliwości krwi, regularne stosowanie niektórych leków (tabletek antykoncepcyjnych lub leków niwelujących objawy menopauzy), ciążę i połóg oraz palenie tytoniu.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.