Młode osoby są cztery razy bardziej narażone na nowotwór jelita grubego niż poprzednie pokolenie
Z nowych badań wynika, że u osób urodzonych w latach 1980-1995, ryzyko rozwoju raka jelita grubego jest o wiele większe niż u tych, które urodziły się około 1950 roku. Mimo tego, że w populacji ogólnej ten rodzaj raka występuje coraz rzadziej, to coraz większy odsetek ludzi z nowotworem stanowią młode osoby.
Zobacz także: 5 najczęściej ignorowanych objawów raka
Według badań statystycznych trzy na dziesięć przypadków nowotworu odbytnicy to osoby poniżej 55. roku życia. Ponadto w przypadku młodych ludzi ryzyko rozwoju raka jest czterokrotnie większe niż u osób z poprzedniego pokolenia.
Naukowcy biją na alarm. Młode pokolenie może doświadczyć epidemii chorób związanych z układem pokarmowym.
Zobacz także: W jelitach działa jak miotła. Warto pić
Dr Rebecca Siegel z Amerykańskiego Towarzystwa Onkologicznego twierdzi, że styl życia młodych osób prowadzi do poważnych schorzeń. Dlatego należy zachęcać młode pokolenie do stosowania zdrowej diety i regularnej aktywności fizycznej, a także szybciej rozpoznawać rozwój chorób układu pokarmowego.
Regularne sięganie po słodycze, napoje gazowane i przekąski typu fast food znacznie podnosi ryzyko rozwoju raka jelita grubego. Dotyczy to również częstego spożywania czerwonego mięsa, nadmiernego picia alkoholu i palenia papierosów. Otyłość, nadwaga i brak ruchu to również czynniki ryzyka poważnych chorób układu pokarmowego.
Zobacz także: Najgorsza herbata. Może uszkodzić jelita i mózg
Podczas badania przeanalizowano 490 305 pacjentów z USA mających ponad 20 lat, u których został zdiagnozowany inwazyjny rak jelita grubego. Analiza dotyczyła okresu od 1974 d0 2013 roku. Wyniki eksperymentu wykazały nieznaczny spadek liczby przypadków zachorowania na raka po 1974 roku. Jednak od połowy lat 80. wskaźnik zachorowań na nowotwór jelita grubego wśród osób w wieku od 20-39 lat wzrastał o 1-2 proc. rocznie.
W kolejnych latach odnotowano wzrost zachorowalności na raka odbytu wśród osób między 20. a 30. rokiem życia aż o 3 proc. rocznie. Z kolei u osób powyżej 55. roku życia liczba przypadków wystąpienia raka okrężnicy stopniowo malała przez okres co najmniej 40 lat. Z badań wynika, że liczba osób w wieku 20-34 lat, które zachorują na nowotwór okrężnicy, wzrośnie do 2030 roku nawet o 90 proc.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.