Zdaniem ekspertów w profilaktyce demencji, która najczęściej jest wywołana przez chorobę Alzheimera, bardzo istotną rolę odgrywa regularna aktywność fizyczna oraz wyeliminowanie niezdrowych przyzwyczajeń.
Zmiana trybu życia, ruch, kontakty międzyludzkie, porzucenie używek, papierosów, alkoholu i odpowiednia, zdrowa dieta niskocukrowa mogą modyfikować przebieg otępienia, a przede wszystkim odroczyć wystąpienie pełnoobjawowej choroby. Wynika to z faktu, że pewne procesy patologiczne toczą się nieuchronnie, ale czynniki środowiskowe i choroby współistniejące mogą przyspieszać i nasilać rozwój choroby - wyjaśnia w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Konrad Rejdak prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.
Prowadzi do alzheimera. Neurolog mówi, co dewastuje nasz mózg
Naukowcy z Uniwersytetu Missisipi przez ok. 30 lat analizowali dane medyczne 12 tys. osób. Na podstawie zbieranych przez siebie informacji sporządzili listę siedmiu nawyków, których wprowadzenie w życie znacznie obniża ryzyko wystąpienia demencji.
W trosce o prawidłowe funkcjonowanie naszego mózgu powinniśmy przede wszystkim pamiętać o zdrowym sposobie odżywiania. Zdaniem amerykańskich uczonych najzdrowsza jest dieta śródziemnomorska. Podstawą tego modelu żywienia są zdrowe ryby, oliwa z oliwek i rośliny strączkowe. W tych produktach znajdziemy bezcenne dla naszego organizmu wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, które usprawniają pracę centralnego układu nerwowego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Z kolei jadłospis bogaty w tłuszcze nasycone sprzyja rozwojowi choroby Alzheimera i stanom zapalnym mózgu. Eksperci zaznaczają, że warto również zadbać o prawidłową wagę naszego ciała i prawidłowe ciśnienie krwi oraz zrezygnować z palenia papierosów. Poza tym, żeby uniknąć rozwoju demencji w późniejszych latach życia, powinniśmy regularnie badać stężenie cholesterolu i poziom glukozy we krwi.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.