Hiponatremia to stan, przy którym dochodzi do spadku stężenia sodu w surowicy w krwi, czego rezultatem jest nadmierna ilość wody w ustroju w stosunku do poziomu tego pierwiastka. Jej szczególnym rodzajem jest zaburzenie elektrolitowe o nazwie potomania.
W tym przypadku następuje niebezpieczny dla zdrowia spadek poziomu sodu w organizmie, do którego może doprowadzić spożywanie nadmiernych ilości piwa i innych napojów ubogich w elektrolity.
Mają one ogromny wpływ na równowagę kwasowo-zasadową i gospodarkę wodną. Od odpowiedniej ilość elektrolitów w codziennej diecie zależy również prawidłowe funkcjonowanie mózgu, przekazywanie impulsów elektrycznych przez neurony, odżywienie i dotlenienie komórek oraz dobra kondycja naszych mięśni i serca.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Do najważniejszych elektrolitów zaliczamy jony potasu, magnezu, sodu i wapnia. Potomania powoduje spadek bardzo istotnych dla naszego organizmu pierwiastków w krwiobiegu, a zwłaszcza sodu. To zaburzenie może wywołać zarówno wypicie zbyt dużej ilości piwa, jak i wody, która nie zawiera elektrolitów. W takiej sytuacji mamy do czynienia z przewodnieniem hipotonicznym, czy tzw. zatruciem wodnym.
Potomanii nie spowoduje wypicie jednego czy dwóch piw, ale spożycie kilku litrów tego napoju w krótkim czasie jest w stanie wywołać ten stan. Towarzyszą jej takie objawy, jak bóle i zawroty głowy, niewyraźna mowa i obniżona koordynacja ruchowa.
Symptomy potomanii łatwo pomylić z tymi, które wywołuje zatrucie alkoholowe. Warto jednak pamiętać, że zatrucie spowodowane nadmiarem alkoholu ustępuje, gdy spada jego poziom w organizmie. Z kolei przy potomanii, konieczne jest skorzystania z pomocy medycznej w celu uzupełnienia deficytu elektrolitów.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.