Nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne może narażać nas na rozwój raka skóry, dlatego eksperci od lat apelują, aby nie zapominać o stosowaniu przeciwsłonecznych filtrów. Jak się jednak okazuje, nie wszystkie kosmetyki chroniące nas przed szkodliwym działaniem słońca będą dobrym wyborem. Przed zakupem produktu należy uważnie przeczytać jego skład, jeśli znajduje się w nim Benzofenon-3 (lub oksybenzon), kwas para-aminobenzoesowy, oktokrylen, cynoksyk, salicylan oktylu, homosalat, dioxybenzon, antranilan metylu, metoksykinnamat czy parabeny – lepiej odłóż taki produkt z powrotem na półkę.
Zobacz także: Zaczyna się od polipa. W 70 proc. doprowadza do raka
Szkodzić może nam nie tylko nadmiar, ale i niedobór słońca - na co cierpią Polacy zimą. Według badań nawet 90 proc. z nas ma niedobór witaminy D. Liczne badania, m.in. te naukowców z Centrum Onkologii Moores na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego potwierdziły, że niedobór witaminy D3, której powstawanie w skórze powodują promienie słoneczne, zwiększa ryzyko rozwoju raka piersi i jelita grubego.
Do nowotworzenia mogą przyczyniać się również odświeżacze powietrza oraz świece zapachowe. Według naukowców winny jest limonen – chemiczna, syntetyczna substancja, która jest wykorzystywana przy produkcji cytrusowych zapachów. Prof. Alastair Lewis z University of York zauważył, że limonen w czasie spalania świecy wchodzi w reakcję z ozonem, przez co powstaje rakotwórczy formaldehyd.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kolejną niebezpieczną substancją jest dla naszego organizmu akrylamid, który jest wytwarzany podczas obróbki w wysokiej temperaturze produktów zawierających skrobię. Według naukowców akrylamid może powodować zmiany w DNA i doprowadzać do rozwoju raka. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem zaklasyfikowała go jako ''prawdopodobny czynnik rakotwórczy''. Eksperci ostrzegają, by unikać jedzenia przypalonej żywności, a najlepiej zrezygnować z pieczenia, smażenia czy grillowania potraw.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.