Palenie bardziej szkodzi trzustce nic picie alkoholu
Trzustka to narząd o nieregularny wydłużonym kształcie, znajdujący się w górnej części brzucha. Organ ten produkuje hormony regulujące stężeni glukozy w organizmie, czyli insulinę i glukagon. Poza tym dostarcza do jelita cienkiego enzymy, które umożliwiają trawienie białek, węglowodanów i tłuszczów.
Zobacz także: Najgorsza herbata. Może uszkodzić jelita i mózg
Kiedy ten organ nie pracuje prawidłowo, wówczas nasz organizm wysyła różne sygnały ostrzegawcze. Na początku chora trzustka nie może dawać żadnych objawów, a pierwsze symptomy mogą pojawić się dopiero na zaawansowanym etapie rozwoju tego schorzenia.
Objawy złej kondycji trzustki są mało charakterystyczne, dlatego można je pomylić z innymi chorobami np. rakiem jelita grubego. Dolegliwości mogące świadczyć o chorej trzustce to m.in. silne bóle brzucha, gorączka, wymioty, biegunka, wzdęcia i nieuzasadniony spadek ciała. Wielu pacjentów skarży się również na żółtaczkę, swędzenie skóry, rumień wędrujący oraz pojawienie się na ciele plam podobnych do siniaków. Do najczęściej występujących chorób trzustki można zaliczyć nowotwór oraz ostre lub przewlekłe zapalenie tego narządu gruczołowego.
Czytaj także: Zakazane po 50. Podnoszą ciśnienie, mogą uszkodzić nerki
Głównymi czynnikami ryzyka chorej trzustki są m.in. niewłaściwa dieta, nadużywanie alkoholu, zażywanie niektórych leków, wiek pacjenta. Zdaniem ekspertów osoby palca papierosy są najbardziej narażone na tego rodzaju problemy zdrowotne.
Najgorzej działającym na trzustkę czynnikiem jest palenie tytoniu. Są badania, które wskazują, że palenie jest równie szkodliwe, a nawet bardziej niż picie alkoholu, które także należy do najwyższych czynników ryzyka zachorowania na choroby trzustki - skomentował w rozmowie z WP abcZdrowie znany gastroenterolog, prof. dr hab. n. med. Piotr Eder.
Żeby uniknąć poważnych konsekwencji zdrowotnych, należy przede wszystkim zrezygnować z palenia wyrobów tytoniowych, picia napojów alkoholowych oraz ograniczyć do minimum jedzenie słodyczy, tłustych potraw i słodkich napojów gazowanych. W trosce o zdrowie naszej trzustki warto włączyć do codziennego jadłospisu warzywa, owoce, naturalny jogurt oraz maślankę.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.