Co sól robi z naszym organizmem?
Dr Tom Frieden, były dyrektor amerykańskiej agencji Centers for Disease Control and Prevention (CDC) uważa, że gdyby ludzie na całym świecie ograniczyli spożywanie soli, moglibyśmy uniknąć wielu przedwczesnych zgonów.
Dr Frieden mówi wprost – zbyt duża podaż soli w diecie przyczynia się do śmierci 1,6 mln ludzi. Polscy eksperci są podobnego zdania.
Czytaj też: To groźny niedobór. Objawy pojawiają się nocą
Nadmierne ilości soli w naszym codziennym menu powoduje wzrost ciśnienia tętniczego. Nie od wczoraj wiadomo, że nadciśnienie jest jedną z głównych przyczyn zgonów na całym świecie. Schorzenie to wiąże się również z częstszym występowaniem udarów mózgu i zawałów serca.
Dieta obfitująca w sól sprzyja rozwojowi otyłości, powoduje zatrzymywanie się wody w organizmie, zwiększa ryzyko rozwoju chorób degeneracyjnych układu nerwowego, w tym demencji.
Sól a rozwój nowotworów
- Badania naukowe wskazują, że również może ona wpływać na ryzyko wystąpienia nowotworów. Szczególnie raka żołądka – powiedziała w rozmowie z WP abcZdrowie dr Beata Poprawa, kardiolog oraz ordynatorka Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego w Tarnowskich Górach.
Niestety, producenci dodają sól do większości produktów spożywczych. Znajdziemy ją nie tylko w gotowych daniach, wyrobach mięsnych, fast foodach, słonych przekąskach, ale też mieszankach przypraw, kostkach rosołowych czy gotowych sosach oraz pieczywie i słodyczach.
Czytaj też: Mało znany produkt. Włącz do diety
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.