Temperatura
Nie wszystkie miejsca w lodówce są równie chłodne, jednym z jej najcieplejszych miejsc jest wewnętrzna strona drzwi.
Powód jest oczywisty — kiedy otwieramy lodówkę, powietrze z jej wnętrza miesza się z powietrzem kuchennym.
Czytaj także: Dodaj podczas grillowania. Jelita ci podziękują
Tymczasem zarówno mleko, jak i jajka są produktami, które wymagają stabilnej i niskiej temperatury, aby długo zachować świeżość. Trzymanie ich w drzwiach lodówki może skrócić ich trwałość, a tym samym zwiększyć ryzyko zatrucia pokarmowego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Najlepszym miejsce do przechowywania mleka i jajek jest środkowa część lodówki, w której temperatura jest najbardziej stabilna. Optymalna temperatura do przechowywania mleka i jajek wynosi od 1 do 4 stopni Celsjusza.
W takich warunkach jajka mogą być przechowywane 4 tygodnie, a mleko (również napoje roślinne, m.in. sojowe, migdałowe, kokosowe czy owsiane) do 7 dni.
Dbanie o świeżość mleka obejmuje nie tylko odpowiedniego przechowywanie, ale również dokładne zakręcanie opakowania i rezygnację z nawyku picia prosto z butelki, które — poprzez działanie bakterii zawartych w ślinie — znacznie przyspiesza psucie się produktu.
Czytaj także: Jak często myjesz włosy? Lekarz ma ważną radę
Bezpieczeństwo jajek
Drugim powodem, dla którego nie powinniśmy umieszczać jajek w drzwiach lodówki jest ich podatność na uszkodzenia. Na specjalnych półkach nie ma zazwyczaj wystarczająco dużo miejsca, by zmieściło się całe opakowanie jajek, więc na skutek nieodpowiedniego trzaśnięcia drzwi jajka mogą się po prostu rozbić.
Jajka najlepiej przechowywać w oryginalnym opakowaniu, które nie tylko uchroni je przed uszkodzeniami, ale również przed bakteriami i zapachami z innych produktów. Zapewni im też dłuższą świeżość.
Absolutnie nie należy ich przed włożeniem do lodówki myć — woda może zmyć naturalną barierę ochronną na skorupce jajka, zwiększając ryzyko przenikania bakterii i patogenów do jego wnętrza.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.