Rozpoczęły się wakacje, które mogą być rekordowe pod względem podróży odbywanych samolotem, gdyż w poprzednich dwóch latach restrykcje covidowe mocno dawały się we znaki wielu turystom. Planując daleką podróż należy mieć na uwadze, że w przypadku części osób niewskazane jest wsiadanie na pokład samolotu.
Kto nie powinien latać? Eksperci wskazują, że osoby zmagające się z chorobami układu krążenia, płuc i laryngologicznymi powinny zastanowić się nad tym, czy w ich przypadku odbywanie podróży samolotem jest bezpieczne.
Przeciwwskazania do lotu samolotem. To musisz wiedzieć
Rezygnację z lotu sugeruje się w przypadku zmagania z chorobą wieńcową czy też dusznicą bolesną w spoczynku. Jeśli niedawno przebyliśmy zawał serca lub udar mózgu, również zaleca się odpuszczenie lotu. W takich sytuacjach warto skontaktować się z lekarzem i skonsultować z nim wszystkie decyzje.
Z latania wyklucza odma opłucnowa, a także przewlekłe choroby płuc charakteryzujące się dusznością. Na pokład samolotu nie powinny wchodzić również osoby z chorobą zatok (przede wszystkim zmagające się z zatykaniem trąbki Eustachiusza), chorobą dekompresyjną czy mające na swoim koncie niedawno odbyty atak padaczki.
Co ciekawe, rezygnację z lotu samolotem zaleca się też w przypadku nurkowania na 12-48 godzin przed planowanym rejsem. W tym przypadku wiele zależy jednak od czasu i głębokości nurkowania.
Musimy przy tym pamiętać, że poszczególne linie lotnicze mają swoje wewnętrzne przepisy dotyczące ograniczeń zdrowotnych. Warto się z nimi zapoznać przed próbą wejścia na pokład samolotu.
Część kobiet nie jest świadoma, że ciąża również może być przeciwwskazaniem do odbywania lotów samolotem. Jeśli przebiega ona zgodnie z planem, to do 36. tygodnia nie mamy większych powodów do zmartwień. Później zaleca się jednak rezygnację z takiego sposobu odbywania podróży. W przypadku ciąży mnogiej najlepiej zrezygnować z latania od 32. tygodnia.
Zakrzepica potrafi być utrapieniem w przypadku planowania długiej podróży. Lekarz może odradzać nam lot przez co najmniej miesiąc od momentu wykrycia tej choroby. Owa dolegliwość może przysporzyć problemów, jeśli nasz lot ma trwać kilkanaście godzin. Wynika to z faktu, że pozycja siedząca podczas lotu długodystansowe sprzyja pojawieniu się zakrzepu.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.