Zaburzony rytm serca nierzadko daje nieswoiste objawy, dlatego łatwo można je pomylić z innymi schorzeniami. Dotyczy to zarówno tachyarytmii, przy której występuje przyspieszona akcja serca, jak i bradyarytmii objawiającej się zbyt wolnym biciem serca. Incydenty kardiologiczne mogą wywoływać zawroty głowy, zmęczenie, ściskanie w gardle, duszności, zaburzenia pamięci lub dolegliwości przypominające rozstrój żołądka.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Lekarz kardiolog Beata Poprawa przypomina, że pacjenci z dolegliwościami ze strony układu krążenia cierpią również arytmię charakteryzującą się nieprawidłową pracą serca. Osoby dotknięte tą przypadłością skarżą się na kłucie i uczucie szarpania w sercu. Niektórzy pacjenci mówią, że odczuwają lęk, niepokój i mają wrażenie, jakby w ich klatce piersiowej znajdował się ptak, który trzepocze skrzydłami. Jako jedną z najniebezpieczniejszych arytmii serca dr Poprawa wymienia migotanie przedsionków. Udar mózgu jest groźnym powikłaniem tego schorzenia.
Migotanie przedsionków to tzw. przekleństwo kardiologów. To przypadłość, która jest coraz bardziej powszechna w naszym społeczeństwie. Szacuje się, że migotanie przedsionków występuje nawet u co dziesiątej osoby po 65. roku życia, choć zdarza się także u młodszych osób. Ryzyko tej arytmii z roku na rok jest coraz większe. W niektórych przypadkach jest to zaburzenie niebezpieczne, które może doprowadzić do udaru mózgu – powiedziała w rozmowie z WP abcZdrowie dr Beata Poprawa.
Ekspertka dodaje, że migotanie przedsionków w wielu przypadkach przez dłuższy czas przebiega bezobjawowo, dlatego rozpoznaje się je dopiero po wystąpieniu powikłań. Zdarza się również, że ten problem pojawia się w charakterze napadowym i powoduje problemy z mówieniem, nadmierne wydzielanie potu, stan lękowy i duszności. Nieskoordynowana praca przedsionków zaburza prawidłowe pompowanie krwi do komór serca, więc w tej sytuacji mogą wystąpić również objawy niewydolności serca.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.