Jądra w męskim organizmie odpowiadają za produkcję nasienia i syntezę androgenów. Do tej pory nie wypracowano żadnego systemu in vitro, który umożliwiłby modelowanie jąder, a co za tym idzie - wytwarzanie plemników. Tymczasem zapłodnienie in vitro pozwala uzyskać komórki jajowe u kobiet.
Sztuczne jądra są obiecującym modelem do badań podstawowych nad rozwojem i funkcją jąder, który można przełożyć na zastosowania terapeutyczne w leczeniu zaburzeń rozwoju seksualnego i niepłodności - mówiła dr Nitzan Gonen, naukowczyni której zespół pracuje nad tym projektem.
To może być przełom
W tym przypadku, jak w wielu innych jeśli chodzi o procesy laboratoryjne, naukowcom posłużyły tkanki myszy. A dokładnie tkanki jąder myszy, z użyciem których udało się wygenerować miniaturowe sztuczne jądra, które w dużej mierze odtwarzają naturalne cechy ludzkiego jądra. Nazywane są organoidami, czyli miniaturowymi i uproszczonymi wersjami narządów, hodowanymi w laboratorium.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Teraz największym wyzwaniem dla naukowców jest zapewnienie przepływu krwi w miniaturowych jądrach. Pierwsze stworzone w laboratorium egzemplarze zapadły się już po dziewięciu tygodniach, a to oznacza, że potrzebują unaczynienia.
Czytaj także: Szokujący uraz 43-latka. Mężczyzna tak złamał prącie
To odkrycie może utorować drogę do produkcji nasienia w warunkach laboratoryjnych.
Paradoksalnie takie rozwiązanie może się przydać dzieciom. Mali pacjenci poddawani leczeniu nowotworów poprzez chemioterapię czy radioterapię w jednej trzeciej przypadków po osiągnięciu dojrzałości płciowej stają się bezpłodni.
Czytaj także: Alarmujący sygnał. Tak objawia się rak pęcherza
Kolejne organoidy na koncie naukowców
Jądra organoidalne są kolejnymi organoidami, jakie naukowcy wypracowali w ciągu ostatniej dekady. Jak podaje miesięcznik Science, w zeszłym miesiącu naukowcom udało się wyhodować pierwszy organoid mózgowy. W poprzednich latach opracowano organoidy płuc, nerek, wątroby i jelit.
Czytaj także: Działa jak "zły" cholesterol. Prowadzi do ataków serca
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.