Przełomowa operacja została przeprowadzona przez chirurgów z Centrum Medycznego Uniwersytetu w Maryland. Przeszczep trwał siedem godzin i według lekarzy był ostatnią nadzieją dla 57-letniego David Bennett z Maryland.
"Albo śmierć, albo ten przeszczep"
My móc przeprowadzić operację, lekarze otrzymali specjalną zgodę amerykańskiego organu nadzoru medycznego. Warunkiem było poświadczenie, że bez tego przeszczepu pan Bennett zmarłby. 57-latek z Maryland został uznany za niekwalifikującego się do przeszczepu ludzkiego ze względu na bardzo zły stan zdrowia.
Albo śmierć, albo ten przeszczep. Wiem, że to strzał w ciemno, ale to moja ostatnia szansa - wyjaśnił Bennett dzień przed operacją, cytowany przez BBC.
Od zabiegu minęły już trzy dni, a pacjent czuje się dobrze. Świnia wykorzystana do przeszczepu została genetycznie zmodyfikowana. Usunięto kilku genów, które mogłyby doprowadzić do odrzucenia organu przez organizm 57-latka - donosi agencja informacyjna AFP.
Nadzieja na normalne życie
Bennett ma teraz nadzieję, że przeszczep pozwoli mu normalnie żyć. Mężczyzna był przykuty do łóżka przez sześć tygodni przed operacją i podpięty do maszyny, która utrzymywała go przy życiu po zdiagnozowaniu śmiertelnej choroby serca.
- Nie mogę się doczekać, by wstać z łóżka, gdy wyzdrowieję - 57-latek powiedział w zeszłym tygodniu. W poniedziałek poinformowano, że Bennett oddycha już samodzielnie. Jego rokowania nie są jednak jasne. Lekarze na bieżąco monitorują jego stan.
Przełom w medycynie
Dla zespołu medycznego, który przeprowadził przeszczep, jest to kulminacja lat badań. Według chirurga Bartley’a Griffitha operacja "przybliży nas o krok do rozwiązania kryzysu związanego z niedoborem narządów". Kryzys ten oznacza, że każdego dnia w USA umiera 17 osób w oczekiwaniu na przeszczep, a na liście oczekujących znajduje się nawet ponad 100 000 osób.
Czytaj także: Zła wiadomość dla pacjentów. Zdrożeje ponad 500 leków
Wykorzystanie narządów zwierzęcych do tzw. ksenotransplantacji było rozważane przez lekarzy od dawna, a stosowanie zastawek serca świni jest już powszechne. W październiku 2021 r. chirurdzy z Nowego Jorku ogłosili, że z powodzeniem przeszczepili nerkę świni człowiekowi. Operacja ta była wówczas najbardziej zaawansowanym eksperymentem w tej dziedzinie. W tamtym przypadku jednak mózg pacjenta był już martwy i nie było nadziei na jego wyzdrowienie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.