Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Przełom w medycynie. Pierwsza taka operacja w historii ludzkości

152

57-letni Amerykanin stał się pierwszą osobą na świecie, która otrzymała serce od genetycznie zmodyfikowanej świni. Eksperymentalny przeszczep był ostatnią szansą, by uratować mu życie.

Przełom w medycynie. Pierwsza taka operacja w historii ludzkości
Pacjent po raz pierwszy na świecie otrzymał świńskie serce (University of Maryland School of Medicine)

Przełomowa operacja została przeprowadzona przez chirurgów z Centrum Medycznego Uniwersytetu w Maryland. Przeszczep trwał siedem godzin i według lekarzy był ostatnią nadzieją dla 57-letniego David Bennett z Maryland.

"Albo śmierć, albo ten przeszczep"

My móc przeprowadzić operację, lekarze otrzymali specjalną zgodę amerykańskiego organu nadzoru medycznego. Warunkiem było poświadczenie, że bez tego przeszczepu pan Bennett zmarłby. 57-latek z Maryland został uznany za niekwalifikującego się do przeszczepu ludzkiego ze względu na bardzo zły stan zdrowia.

Albo śmierć, albo ten przeszczep. Wiem, że to strzał w ciemno, ale to moja ostatnia szansa - wyjaśnił Bennett dzień przed operacją, cytowany przez BBC.

Od zabiegu minęły już trzy dni, a pacjent czuje się dobrze. Świnia wykorzystana do przeszczepu została genetycznie zmodyfikowana. Usunięto kilku genów, które mogłyby doprowadzić do odrzucenia organu przez organizm 57-latka - donosi agencja informacyjna AFP.

Nadzieja na normalne życie

Bennett ma teraz nadzieję, że przeszczep pozwoli mu normalnie żyć. Mężczyzna był przykuty do łóżka przez sześć tygodni przed operacją i podpięty do maszyny, która utrzymywała go przy życiu po zdiagnozowaniu śmiertelnej choroby serca.

- Nie mogę się doczekać, by wstać z łóżka, gdy wyzdrowieję - 57-latek powiedział w zeszłym tygodniu. W poniedziałek poinformowano, że Bennett oddycha już samodzielnie. Jego rokowania nie są jednak jasne. Lekarze na bieżąco monitorują jego stan.

Przełom w medycynie

Dla zespołu medycznego, który przeprowadził przeszczep, jest to kulminacja lat badań. Według chirurga Bartley’a Griffitha operacja "przybliży nas o krok do rozwiązania kryzysu związanego z niedoborem narządów". Kryzys ten oznacza, że ​​każdego dnia w USA umiera 17 osób w oczekiwaniu na przeszczep, a na liście oczekujących znajduje się nawet ponad 100 000 osób.

Wykorzystanie narządów zwierzęcych do tzw. ksenotransplantacji było rozważane przez lekarzy od dawna, a stosowanie zastawek serca świni jest już powszechne. W październiku 2021 r. chirurdzy z Nowego Jorku ogłosili, że z powodzeniem przeszczepili nerkę świni człowiekowi. Operacja ta była wówczas najbardziej zaawansowanym eksperymentem w tej dziedzinie. W tamtym przypadku jednak mózg pacjenta był już martwy i nie było nadziei na jego wyzdrowienie.

Zobacz także: Zwierzęca transplantacja. Pierwszy człowiek, który otrzymał nerki od szympansa
Autor: SSŃ
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 18.01.2025 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Pociąg pędził prawie 300 km/h. 40-latek jechał między wagonami
Kontrowersyjne oświadczenie nt. sprzętu WOŚP. Prawniczka: nie mają mocy prawnej
Zagrożenie zdrowia i życia. Rodzina błaga o pomoc w odnalezieniu 22-latki
Nowy kalendarz ferii zimowych. "Ceny spadną"
Dramatyczna akcja służb na Podkarpaciu. Przysypany mężczyzna
Seniorzy masowo tracą pieniądze. Myślą, że idą na bezpłatne badania
Iga Świątek zagra w kolejnej rundzie. Teraz mecz z Niemką
Chleb ze smalcem za 25, kiełbasa za 30. Ceny w Zakopanem
Zaginęła prawniczka z Lublina. Rodzina zwróciła się z apelem do kierowców
Termin mija w niedzielę. Koniec TikToka w USA
Jeździsz samochodem? Do tych miast lepiej się nie wybieraj
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić