Już jakiś czas temu naukowcom udało się dostrzec, że metformina prowadzi u przyjmujących ją osób do umiarkowanej utraty masy ciała. Naukowcy nie od razu wiedzieli, w jaki sposób działa ten konkretny mechanizm, jednak miesiące badań dały odpowiedź na to pytanie.
Okazuje się, że przyjmowanie metforminy pobudza w organizmie produkcję tej samej substancji, który wydziela się w dużych ilościach po wysiłku fizycznym. Mowa o cząsteczce "lac-phe", która została odkryta w 2022 roku przez badaczy ze Stanford Medicine.
Cząsteczka powstaje z połączenia mleczanu (wytwarzanego przez zmęczone mięśnie) i fenyloalaniny (aminokwas). Pojawia się w organizmie po dużym wysiłku, tłumiąc uczucie głodu. Okazuje się, że ta sama cząsteczka wytwarza się w organizmie osób przyjmujących metforminę, o czym mówią badania zamieszczone w magazynie "Nature Metabolism".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Teraz wiemy, że działa w ten sam sposób, co energiczne ćwiczenia, aby zmniejszyć głód. Zrozumienie, w jaki sposób te ścieżki są kontrolowane, może prowadzić do realnych strategii obniżania masy ciała i poprawy zdrowia milionów ludzi — powiedział dr Jonathan Long cytowany przez Radio Zet.
Czytaj też: "NATO powinno się szykować". Ile mamy czasu?
To ogromna szansa dla chorych
W trakcie badań prowadzonych przez zespół Longa odkryto również, że cząsteczka lac-phe jest wytwarzana u zwierząt przez komórki nabłonka jelit.
Fakt, że metformina i ćwiczenia wpływają na masę ciała w ten sam sposób, jest zarówno dziwny, jak i interesujący. A zaangażowanie komórek nabłonka jelitowego sugeruje warstwę komunikacji jelitowo-mózgową, która zasługuje na dalsze badania — powiedział Long.
Naukowcy patrzą na nowe odkrycie z dużą nadzieją. Może ono bowiem przyczynić się do stworzenia doustnych leków nowej generacji pomagającej walczyć z otyłością, pozwalające obniżyć poziom cholesterolu we krwi, a nawet normujące ciśnienie.
Czytaj też: Rolnicy poszli pod dom Hołowni. Ogromny skandal
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.