Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Anna Wajs-Wiejacka
Anna Wajs-Wiejacka | 

Przełomowe odkrycie naukowców. Jest szansa na nowy lek

18

Metformina to lek stosowany w leczeniu chorych z cukrzycą typu 2. Od jakiegoś czasu wiadomo, że lek wpływa także na utratę masy ciała, choć naukowcy nie byli pewni, jak działa ten mechanizm. Badania pozwoliły im rozwikłać tę zagadkę. To daje nadzieję na stworzenie nowej generacji leków pozwalających walczyć m.in. z otyłością.

Przełomowe odkrycie naukowców. Jest szansa na nowy lek
Jest szansa na nowy lek na odchudzanie. (Pixabay)

Już jakiś czas temu naukowcom udało się dostrzec, że metformina prowadzi u przyjmujących ją osób do umiarkowanej utraty masy ciała. Naukowcy nie od razu wiedzieli, w jaki sposób działa ten konkretny mechanizm, jednak miesiące badań dały odpowiedź na to pytanie.

Okazuje się, że przyjmowanie metforminy pobudza w organizmie produkcję tej samej substancji, który wydziela się w dużych ilościach po wysiłku fizycznym. Mowa o cząsteczce "lac-phe", która została odkryta w 2022 roku przez badaczy ze Stanford Medicine.

Cząsteczka powstaje z połączenia mleczanu (wytwarzanego przez zmęczone mięśnie) i fenyloalaniny (aminokwas). Pojawia się w organizmie po dużym wysiłku, tłumiąc uczucie głodu. Okazuje się, że ta sama cząsteczka wytwarza się w organizmie osób przyjmujących metforminę, o czym mówią badania zamieszczone w magazynie "Nature Metabolism".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zatrzymali auto dostawcze do kontroli. Odkrycie służb z Lubina
Teraz wiemy, że działa w ten sam sposób, co energiczne ćwiczenia, aby zmniejszyć głód. Zrozumienie, w jaki sposób te ścieżki są kontrolowane, może prowadzić do realnych strategii obniżania masy ciała i poprawy zdrowia milionów ludzi — powiedział dr Jonathan Long cytowany przez Radio Zet.

To ogromna szansa dla chorych

W trakcie badań prowadzonych przez zespół Longa odkryto również, że cząsteczka lac-phe jest wytwarzana u zwierząt przez komórki nabłonka jelit.

Fakt, że metformina i ćwiczenia wpływają na masę ciała w ten sam sposób, jest zarówno dziwny, jak i interesujący. A zaangażowanie komórek nabłonka jelitowego sugeruje warstwę komunikacji jelitowo-mózgową, która zasługuje na dalsze badania — powiedział Long.

Naukowcy patrzą na nowe odkrycie z dużą nadzieją. Może ono bowiem przyczynić się do stworzenia doustnych leków nowej generacji pomagającej walczyć z otyłością, pozwalające obniżyć poziom cholesterolu we krwi, a nawet normujące ciśnienie.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Eksperci nie mają wątpliwości. To najdroższe pożary w historii Kalifornii
Wielka akcja policji. Potrwa kilka tygodni
Już nie weźmie słoików. Znana emerytka leci do Chorwacji
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić