"Osoby powyżej 40. roku życia, które są w pełnej aktywności fizycznej, społecznej i rodzinnej, mają poczucie pewnego zdrowia. Nie zdają sobie sprawy, czym jest prewencja zdrowotna" – powiedział PAP Jerzy Karpiński, dyrektor Wydziału Zdrowia w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku. Podkreślił, że badania takie jak kolonoskopia, mammografia czy cytologia pozwalają wykryć choroby nowotworowe we wczesnym stadium.
Z programu "Profilaktyka 40 Plus" skorzystało ponad 221 tys. z ponad 1,2 mln uprawnionych mieszkańców woj. pomorskiego. Program oferuje bezpłatne badania diagnostyczne dla osób powyżej 40. roku życia. Rzeczniczka pomorskiego NFZ Monika Kierat przypomniała, że program kończy się 31 grudnia i osoby, które już raz z niego skorzystały, mogą wykonać badania ponownie po roku.
Z profilaktycznej kolonoskopii skorzystało w tym roku zaledwie 3151 osób z ponad 350 tys. uprawnionych mieszkańców woj. pomorskiego, co stanowi niespełna 1%. Podobnie niskie zainteresowanie było w ubiegłym roku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przykre statystyki profilaktycznych badań
Tylko ponad 38% mieszkanek woj. pomorskiego skorzystało w tym roku z badań mammograficznych dostępnych w ramach programu profilaktycznego raka piersi – poinformowała Kierat. Wykonano ponad 86 tys. profilaktycznych badań mammograficznych, w których wykryto 77 przypadków zmian złośliwych.
Do listopada z programu bezpłatnej cytologii skorzystało jedynie 13,62% mieszkanek regionu z ponad 721 tys. uprawnionych kobiet. Najwięcej badań wykonano w powiatach człuchowskim i kwidzyńskim, najmniej w powiatach lęborskim, puckim i wejherowskim.
Eksperci podkreślają, że wczesne wykrycie choroby nowotworowej znacząco zwiększa szanse na skuteczne leczenie. Listę placówek wykonujących badania w ramach programów profilaktycznych można znaleźć na stronie internetowej pomorskiego NFZ.