Pomidory to cenne źródło witaminę C, która zwiększa odporność oraz witaminy E, która wspomaga narząd wzroku. Mają w swoim składzie również potas, który obniża ciśnienie i wspomaga prace układu krwionośnego.
Te warzywa zawierają także likopen - barwnik z rodziny karotenoidów, który odpowiada za czerwony kolor pomidorów. Jest to przeciwutleniacz, który może zmniejszać ryzyko nowotworów – szczególnie raka prostaty i raka szyjki macicy. Likopen dostarcza nam znacznie więcej wartości odżywczych, gdy spożywamy go po obróbce cieplnej.
Hiszpańscy naukowcy z Uniwersytetu Politècnica de València przeprowadzili badania nad wpływem przeciwutleniaczy na trawienie. Te związki chemiczne chronią komórki przed degradacją. Jak się okazuje, sos pomidorowy jest zdrowszy od surowych pomidorów. Proces przygotowania sosu powoduje, że likopen staje się bardziej przyswajalny dla naszego organizmu. Zwiększają się wtedy probiotyczne właściwości pomidorów, dzięki czemu jelita pracują na pełnych obrotach.
Zespół naukowy z Hiszpanii potwierdził również, że ekstrakty z pomidorów blokują rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych. Należy pamiętać jednak, że najlepszy będzie ketchup przygotowany przez nas samych w domu. Taki, który nie będzie zawierał dużych ilości cukru, sztucznych konserwantów, barwników i polepszaczy smaku. Właśnie taki sos pomidorowy warto jeść codziennie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.