Zalety zakwasu buraczanego
Zakwas buraczany nie jest pasteryzowany jak soki dostępne w dyskontach. Powstaje on w procesie kiszenia buraków i za sprawą fermentacji, za którą odpowiedzialne są bakterie kwasu mlekowego.
Zakwas buraczany nie tylko pozytywnie wpływa na unormowanie poziomu ciśnienia we krwi, lecz także na układ krążenia. Ma także silne działanie antynowotworowe. Ponadto działa też uspokajająco i wspomagająco w zaburzeniach snu.
Od kiedy go piję, zaczęłam zasypiać jak niemowlę, budzić się wypoczęta, a rano nie potrzebuję kawy na rozbudzenie. Co zaskakujące okazało się dla mnie samej, nie miałam nawet na nią ochoty! - mówi na lamach WP abcZdrowie Justyna, która przez 10 dni piła zakwas z buraków.
Pomaga w przeziębieniu
Gdy Justyna zaczęła zmagać się z przeziębieniem. Picie zakwasu z buraków uchroniło ją przed rozwojem poważniejszej choroby.
Kiedy czułam, że choroba zaczyna mnie rozkładać, sięgnęłam wieczorem po dodatkową szklankę buraczanego płynu i rano obudziłam się z o wiele lepszym samopoczuciem - przekonywała.
Wpływa na urodę
Zakwas buraczany ma w sobie wiele antyoksydantów (przeciwutleniaczy), które niszczą wolne rodniki, dzięki czemu zapobiegają wielu chorobom. Jest on bogatym źródłem żelaza, witamin C, A, E, B6, K, kwasu foliowego, potasu, magnezu czy fosforu. Poprawia kondycję skóry i pozwala pozbyć się niechcianych zmian skórnych.
Faktycznie, już na drugi dzień kuracji zakwasem buraczanym zauważyłam, że cera stała się bardziej promienna i odzyskała witalność. Po dłuższym stosowaniu moja skóra wyglądała jak po drogim, ekskluzywnym zabiegu - twierdzi Justyna.
Dzięki sporej zawartości kwasu foliowego i żelaza jest także polecany kobietom w ciąży.
Przepis na zakwas z buraków
Justyna nie ma wątpliwości - picie zakwasu z buraków przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Jak należy go przygotować?
Robi się go zaledwie 10 minut i najlepiej ten zdrowy eliksir przygotować w dużym słoju lub kamionkowym garnku. Osobiście wybrałam duży słój, żeby móc obserwować dzień po dniu to, jak powstaje mój zakwas. Weźcie 1 kg buraków, 3 ząbki czosnku, 2 liście laurowe i 3 ziarenka ziela angielskiego. Surowe buraki trzeba umyć, obrać i pokroić w kawałki. Wkładamy je do naczynia, dorzucamy czosnek i resztę przypraw i zalewamy litrem lekko słonej wody (musi być przegotowana i ostudzona). Następnie przykrywamy naczynie i odstawiamy w ciepłe miejsce na ok. 4 – 5 dni. Po tym czasie odcedzamy buraki z zakwasu, który przelewamy do butelek i trzymamy potem w lodówce. I tyle! - dzieli się przepisem Justyna.
Warto włączyć zakwas z buraka do codziennego menu, a na efekty nie będziemy musieli długo czekać.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.