Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Przez lata żyliśmy w błędzie. Polacy jedzą jej 5,5 kg rocznie!

22

Według ekspertów ds. żywności sól himalajska wcale nie jest taka zdrowa, jak głosi powszechna opinia. Dietetycy uważają, że prozdrowotne właściwości różowej soli to mit stworzony przez specjalistów od marketingu. Naukowcy apelują o ograniczenie spożywania soli - przeciętny Polak zjada jej 5,5 kg rocznie!

Przez lata żyliśmy w błędzie. Polacy jedzą jej 5,5 kg rocznie!
(123RF)

Ile soli jemy?

Andrea Ghiselli znany ekspert ds. żywienia potwierdza, że różowa sól himalajska zawiera cenne pierwiastki takie jak: żelazo, cynk, wapń i magnez, jednak nie są to ilości, które nie wpływają na naszą kondycję zdrowotną. Poza tym sól himalajska posiada rtęć, ołów, bizmut, antymon, tellur i cer. Ekspert zaznacza jednak, że są to śladowe ilości tych pierwiastków.

Ponadto ten rodzaj soli wcale nie pochodzi z Himalajów, a jest wydobywany w kopalni o 300 km oddalonej od tych gór. Okazuje się, że sól himalajska tak naprawdę pochodzi z Pakistanu, a konkretnie z Khewra.

Sól himalajska jest zdrowa?

Miłośnicy soli himalajskiej są przekonani o jej zdrowych właściwościach i o tym, że lepiej zastąpić nią zwykłą sól kuchenną. Jej zwolennicy twierdzą, że różowa sól lepiej pomaga na dolegliwości związane z jelitami, reguluje ciśnienie krwi oraz dba o naszą skórę. Poza tym pomaga na infekcje jamy ustnej i gardła i redukuje cellulit.

Niestety, nie istnieją oficjalne badania, które potwierdzają, że stosowanie soli himalajskiej zamiast zwykłej przynosi większe korzyści dla naszego zdrowia.

Nadmiar soli

"Szkodliwy jest na pewno nadmiar każdej soli. Najgorsza jest sól rafinowana. Sól himalajska jest uważana za najczystszą sól, wydobywaną ręcznie, nieoczyszczaną i bogatą w minerały. Oprócz chlorków i magnezu zawiera też siarczany i żelazo" - mówi dla WP abcZdrowie dietetyczka Paulina Roziewska.

Najzdrowsza sól, to sól morska nierafinowana. Ma stosunkowo niską zawartość sodu. Zawiera również magnez, lit, selen, cynk i jod, bo powstaje przez odparowanie wody morskiej. Ma szary kolor i jest lekko wilgotna. Odznacza się intensywnym smakiem, dlatego można jej używać mniej niż soli kuchennej - dodaje w rozmowie z portalem ekspertka.

Z tego wynika, że każdy rodzaj soli spożywany w nadmiarze powoduje nadciśnienie i zatrzymywanie wody w organizmie, dlatego powinniśmy używać jej jak najmniej. Różowa sól jest znacznie droższa od kamiennej, niestety w parze z ceną nie idzie jakość.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Eksperci nie mają wątpliwości. To najdroższe pożary w historii Kalifornii
Wielka akcja policji. Potrwa kilka tygodni
Już nie weźmie słoików. Znana emerytka leci do Chorwacji
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
800+ dla Ukraińców. Trzaskowski: jeśli mieszkają i płacą podatki w Polsce
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić