Skorupka jajka
Po pierwsze nie należy oceniać jajka po kolorze skorupki. Nie jest prawdą, że im ciemniejsze jajko, tym więcej witamin i składników mineralnych w nim znajdziemy. O składzie jajka decyduje przede wszystkim to, czym kura, od której pochodzi. Wpływ na zawartość składników odżywczych ma również wiek kury, rasa oraz stan zdrowia.
Czytaj też: Mało znany produkt. Włącz do diety
Kropla krwi w jajku
Niektórzy paranoicznie boją się znaleźć w jajku* kropelki krwi połączonej z białą nitką*. Uważają bowiem, że to zarodek małego kurczaka. To jeden z największych mitów. Tak naprawdę krew pochodzi od kury, która zniosła jajko.
Taki element pojawia się, gdy ptak cierpi na niedobory witamin lub cierpi na choroby powodujące pękanie drobnych naczyń krwionośnych znajdujących się w okolicach dróg rodnych. Z kolei biała nitka utrzymuje białko – im jest większa, tym świeższe jest jajko.
Dwa żółtka
Nie należy też obawiać się, gdy w jajku znajdziemy dwa żółtka. To nie wynik modyfikacji genetycznych czy faszerowania kur antybiotykami. Te teorie mijają się z prawdą. Jak zatem w jajku znalazły się dwa żółtka? To skutek zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kury.
Najczęściej jajka z podwójnymi, a nawet potrójnymi żółtkami znoszą młode ptaki, które dopiero dojrzewają lub takie, które niedługo niebawem nie będą mogły już znosić jaj wcale.
Surowe jajko
Surowe jajko jest zdrowsze od ugotowanego? To kolejny mit obalony przed ekspertów od żywienia. Surowe jajko może stanowić ogromne zagrożenie dla naszego zdrowia ze względu na możliwość zakażenia salmonellą lub innymi chorobotwórczymi bakteriami.
Po obróbce cieplnej patogeny te giną, a jajko można jeść bez obaw.
Czytaj też: To groźny niedobór. Objawy pojawiają się nocą
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.